Yılın ilk yarısında ihracatımız 1 milyar doları aştı
Tarih: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 11:48

İHA


Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, 2024 yılı Ocak-Haziran ayları arasında 1,01 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre ihracat performansında yüzde 8 oranında artış sağladıklarını belirten Başkan Veysel Memiş, 5,85 milyar dolarlık ülke geneli sektör ihracatına yüzde 17,2 oranında destek verdiklerini bildirdi.

Başkan Veysel Memiş, “Yılın ilk yarısında 180 ülkeye ihracat gerçekleştirdik, 78 ülkede ihracat performansımızı artırdık. Anadolu’nun eşsiz lezzetlerini dünya sofraları ile buluşturuyoruz.” dedi.

“Şeker ihracatımızı 174 kat artırdık”
2024 yılı Ocak-Haziran döneminde AHBİB sorumluluk bölgesinde sektörün 1 milyon 180 bin ton ürünü değere dönüştürdüğünü kaydeden Başkan Veysel Memiş, en yüksek döviz kazancını bakliyat, pastacılık ürünleri, şeker ve şeker mamullerinde elde ettiklerini söyledi. Başkan Veysel Memiş, “Yılın ilk yarısında bakliyatta 265,8 milyon dolar, pastacılık ürünlerinde 177,8 milyon dolar, şeker ve şeker mamullerinde ise 133,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en yüksek artışları yüzde 17 bin 395 artış ve 19,8 milyon dolar değer ile şeker, yüzde 3 bin 394 artış ve 50,6 milyon dolar değer ile buğday ve mahlut ile yüzde 2.000 artış ve 6,5 milyon dolar değer ile pirinçte yakaladık. Ocak-Haziran ayları arasındaki bölge ihracatımızda en önemli ürün kırmızı mercimek oldu. Yüzde 16 artışla 205,8 milyon dolar değere ulaştığımız kırmızı mercimek, bölge sektör ihracatımızın yüzde 21’ini oluşturdu.” dedi.

“En fazla ihracat yaptığımız ülkeler Irak, Suriye ve İtalya”
AHBİB’in son 6 aylık ihracatını ülkelere göre değerlendiren Başkan Veysel Memiş, en önemli pazarların Orta Doğu, Afrika, Avrupa Birliği ve Amerika ülkeleri olduğunu ifade etti. Başkan Veysel Memiş, “Yılın ilk yarısında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler listesinde Irak, Suriye ve İtalya ilk üçte yer aldı. Irak’a 226 milyon dolar, Suriye’ye 62,9 milyon dolar, İtalya’ya 45,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu ülkeleri Mısır, Almanya, Cezayir, Sudan, İran, Hollanda ve ABD takip etti. Bu dönemde 180 ülkeye ihracat yapan Birliğimiz, 78 ülkede ihracat hacmini artırma başarısı gösterdi. İhracat hacminde en güçlü artışları incelediğimizde yüzde 1557 artış ve 16,6 milyon dolar değer ile Tunus, yüzde 569 artış ve 3,8 milyon dolar değer ile Küba, yüzde 493 artış ve 14,5 milyon dolar değer ile Nijerya ilk üç ülkeyi oluşturdu. Burundi, Karadağ, Panama, Tayvan, Bolivya, Slovenya, Cezayir, Mısır, Estonya, Ruanda, Angola, Romanya, Filistin, Çekya ve Endonezya anlamlı artışlar yakaladığımız diğer ülkeler oldu.” diye konuştu.

AHBİB, TİM 1000 VE İSO 500’de gurur tablosu oluşturdu
AHBİB’in Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2023 Araştırması’nda 26 üye, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2023 Araştırması’nda 19 üye ile temsil edildiğini vurgulayan Başkan Veysel Memiş, şunları söyledi: “İhracat şampiyonları listesinde ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer almayı başaran üyelerimiz bizlere büyük gurur yaşattı. AHBİB klasmanında 2023 yılında Arbel Bakliyat Hububat Sanayi Tic. A.Ş. birinci, Başhan Agro Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş. ikinci, Memişoğlu Tarım Ürünleri Tic. Ltd. Şti. üçüncü sırada yer aldı. TİM İlk 1000 listesinde en hızlı yükselen şirketler arasındaki AHBİB üyelerinden Unat Yağ Gıda Sanayi A.Ş. 429 basamak ilerleyiş ile 493’üncü sıraya yerleşti. Armada Gıda Ticaret Sanayi A.Ş. ise 351 basamak ilerleyerek 279’uncu sıraya yükseldi.
İSO 500’de ise üretimden net satış rakamları dikkate alındığında AHBİB klasmanında 2023 yılında Mersin merkezli firmalardan Başhan Agro Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş birinci, Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi A.Ş. ikinci, Memişoğlu Tarım Ürünleri Tic. Ltd. Şti. üçüncü sırada yer aldı. Ülke içinde ve uluslararası pazarlarda yaşanan tüm zorluklara rağmen üretim kabiliyetini geliştiren ve rekabetçiliğini koruyarak Türkiye’nin kalkınmasına büyük güç veren üyelerimizi tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”  

 


Etiket: ahbib, veysel memiş

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA