Ahmet Davutoğlu Mersin Cemevi’ni ziyaret etti

Tarih: 11 Mayıs 2022 Çarşamba 14:32

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Mersin’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Mersin Cemevi’ni de ziyaret eden Davutoğlu, “Hiçbir yurttaş ayrımcılığa maruz kalmayacak” diyerek, Alevilerin taleplerinin 1 Kasım seçimlerinde programlarına koyduğunu ancak Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedildiğini belirtti.

Haber – Erol Kamalak

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bir dizi ziyaretleri kapsamında Mersin Cemevi’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, Alevi toplumunun ve inancının geçmişten günümüze bütün iktidarlar tarafından kabul edilmediğini belirterek, “Aleviliğe ve Alevilere resmi üniforma giydirilerek Sünnileştirme projeleri hayata geçirildi. Aleviler ve kurumları olarak hem demokrasi, hem evrensel hukuk normları, hem de laiklik açısından bunu tehlikeli bir yaklaşım olarak görüyoruz. Devlet ve iktidarlar bundan vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU: “HİÇBİR YURTTAŞ AYRIMCILIĞA MARUZ KALMAYACAK”

Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Kılavuz, Alevi köylerine cami yapılmasından vazgeçilmesi, Alevi çocuklarının din derslerinden muaf tutulması, AİHM kararlarının uygulanması gibi taleplerin uygulanması ve kütüphanelerde Alevilere hakaret eden yazarların kitaplarının toplatılması, yazanlar hakkında yasal işlem başlatılması çağrısında bulunarak, Aleviler olarak taleplerin kabul edilinceye kadar mücadele edeceklerini ifade etti. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, iktidarları döneminde hiçbir yurttaşın ayrımcılığa maruz kalmayacağını iddia ederek, Alevilerin taleplerini 1 Kasım seçimlerinde programlarına koyduğunu ancak Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedildiğini söyledi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA