‘Batı’dan Doğu’ya Müzik Yolculuğu’ Mersin’de seslendirilecek

Tarih: 5 Mayıs 2022 Perşembe 13:57

Klasik müziğin Mersinli genç ustası Hasan Gökçe yorgun ve Çinli piyanist Jio Lii, ‘Batı’dan Doğu’ya Müzik Yolculuğu’ adını verdikleri repertuvarlarını piyano eşlikli bir resitalle Mersin’de seslendirecek. 20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan konser, 2 Haziran 2022 Perşembe saat 20.00’de MEÜ Nevit Kodallı Konser Salonu’nda yer alacak.

Hasan Gökçe Yorgun, keman eğitimine 7 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Lily Tchumburidze’nin öğrencisi olarak başladı. 9 yaşında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın açmış olduğu ‘Genç Kuşak Solistleri’ seçmelerini kazanarak ilk konserini gerçekleştirdi. Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesinde yer aldı. 1. Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması’nda birinci oldu. Sofya’da International Competition Young Virtuosos ve The Canetti International Competition’da ikincilik ödülü aldı. Amerika’da düzenlenen ‘Music Protégé Competition’ ve ‘Music Concerto Competition’da birincilik ödülleri alarak Kennedy Center’da konser verdi. Amerika, Avrupa ve Türkiye’de Schlern International Music Festival, Rondo Bennington Music Festival, The Vianden Music Festival, Keshet Eilon Mastercourse, D-Marin Turgutreis, Ankara, İzmir, Mersin birçok müzik festivalinde solo ve oda müziği konserleri verdi. Albert Markov, Shlomo Mintz, Igor Oistrach, Vladimir Landsman, Ida Haendel gibi dünyaca ünlü keman sanatçılarının masterclass çalışmalarına katılarak takdirlerini ve beğenilerini kazandı. Üstün tekniği ve müzikalitesi ile tüm eleştirmenlerin ilgisini çeken Sanatçı, lisans ve master eğitimini Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Dora Schwarzberg ile tamamladı. Sanatçı, konserlerinde Antonio Gragnani yapımı ‘1780’ keman ile çalmaktadır.

Jiao Lii, Çin’in Shanxi şehrinde doğan Lii, Amerika, Avrupa, Çin ve Türkiye’de oda müziği ve solist olarak konserler verdi. Sanatçı, Çin’de düzenlenen International Kawai Piano Competition’da üçüncülük, Amerika’da katıldığı Young Artist Competition’da birincilik elde etti. Avrupa’da birçok masterclass ve festivallerde konserler verdi. Lisans eğitimini Xi’an Konservatuarı'nda tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimine Amerika’da Oakland Üniversitesi’nde Yin Zheng ile başlayan Li, daha sonra çalışmalarına Marshall Üniversitesi’nde Henning Vauth ile devam etti. Master eğitimi süresince asistan olarak birçok öğrenciyle oda müziği ve korrepetitor çalışmaları yapan Sanatçı, 2013 yılında dünyaca ünlü pedagog Nelita True ile workshop yaptı. Sanatçı, Viyana’da Prof. Tamara Atschba ile Artist Diploma eğitimini tamamladıktan sonra solo çalışmalarını ve Prof. Dora Schwarzberg ile oda müziği çalışmalarını sürdürmektedir. Biletlerinizi, www.merfest.org.tr veya www.biletfest.com adresinden temin edilebilinir. (Haber Merkezi)


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA