image Güllü Şahin
PARADOKSYazı Tarihi : 7.04.2023
 E-Mail : gullusahiinn@gmail.com

 

Paradoks, Yunanca kökenli bir kelime. İki parçası var: para ve doxa. Tahmin edeceğiniz gibi paradokstaki para, bildiğimiz, yani Türkçeye Farsçadan geçmiş para (pare, parçe) değil. Yunanca para, at the side of, alongside of [yanında, boyunca] anlamlı bir önek (prefix). İngilizcede by, past, beyond, to one side, aside from ve amiss anlamları da taşıyabiliyor. Doxa ise, Yunanca dokein (to think, to suppose) kökünden türeme. İngilizcede opinion [görüş] anlamına geliyor. Paradoks (paradox) İngilizcede dört ayrı anlam taşıyor.

1. formerly, a statement contrary to common belief

2. a statement that seems contradictory, unbelievable, or absurd but that may actually be true in fact

3. a statement that is selfcontradictory in fact and, hence, false

4. a person, a situation, act, etc. that seems to have contradictory or inconsistent qualities.

Buna bakarak, paradoksun İngilizcede bir olumlu (anti-tez, zıt düşünce), bir de olumsuz (yanlış ya da çelişkili düşünce) anlamı var diyebiliriz. Oysa, paradoksun Türkçede bir tek anlamı var: “Kökleşmiş kanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce.”

Paradoksal (sıfat) ise “aykırı düşünce niteliğinde olan” anlamında. Yani biz paradoksu olumlu anlamda kullanıyoruz.
 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA