Tayvan il yerli denizaltını suya indirdi
Tarih: 28 Eylül 2023 Perşembe 12:15

İHA


Tayvan, "Yerli Savunma Denizaltı Programı" kapsamında geliştirdiği ilk yerli denizaltı prototipini test için Kaohsiung şehrinde denize indirdi.

Tayvan, egemenlik ihtilafı yaşadığı Çin’e karşı caydırıcılık sağlama amacıyla başlattığı Yerli Savunma Denizaltı Programı çerçevesinde geliştirilen ilk yerli denizaltı prototipini tanıttı. Liman kenti Kaohsiung'da düzenlenen törende “Haikun” ismi verilen denizaltı, test için suya indirildi.  

Tayvan lideri Tsai  Ing-wen, törende yaptığı konuşmada, "Tarih, bu günü sonsuza kadar hatırlayacak. Yerli denizaltı yapma fikri daha önce imkansız bir görev olarak görülüyordu. Ama bugün gözümüzün önünde tasarlayıp ürettiğimiz bir denizaltı duruyor. Bu, Tayvan'ı koruma kararlılığımızın somut bir şekilde gerçekleşmesidir” diye konuştu. 
 
2024 sonuna kadar teslim edilecek 

Askeri yetkililere göre, 1,54 milyar dolarlık dizel elektrikle çalışan denizaltı, çeşitli testlerden geçirilecek ve 2024 yılı sonuna kadar donanmaya teslim edilecek.  Denizaltı, ABD’li savunma şirketi Lockheed Martin'in savaş sistemini ve ABD yapımı füzeler taşıyacak. 
 
Çin ile Tayvan arasındaki egemenlik ihtilafı 

Pekin yönetimi Tayvan'ın Çin’in bir parçası olduğunu belirtirken, Tayvan ise "bağımsız bir ülke" olduğunu iddia ediyor. Çin yönetimi "barışçıl yeniden birleşme" adı altında Tayvan’ın idaresini eline almayı istiyor ve bu doğrultuda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini ifade ediyor. Pekin ayrıca, diğer ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurmasını da "egemenlik ihlali" olarak görüyor. 

Tayvan çevresinde askeri tatbikatlarını arttıran Çin, savaş uçakları ve donanma gemilerini devriye ve tatbikat için Tayvan yakınlarına gönderiyor. 

Tayvan, dünyada yalnızca 13 ülke tarafından resmi olarak tanınıyor. 


Etiket: tayvan, denizaltı, liman, savunma

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA