Fatma  Alayhan | ACI EVRENSEL OLMALI | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
image Fatma  Alayhan
ACI EVRENSEL OLMALIYazı Tarihi : 31.05.2021
 E-Mail : falayhan@gmail.com

 

“Acı diyorum efendim, o da evrensel olmalı; Bir çocuğun eline diken batsa; İnsanoğlu yanmalı...”

Farid Farjad’ın da dediği gibi bütün mesele tam da burada aslında. Acının evrensel olabilmesinde. Fakat biz bunu bir türlü başaramıyoruz. Acıyı evrensel kılamıyoruz. Bırakın bir çocuğun eline diken battığında yanmayı, bazen ses dahi çıkarmıyoruz. Görmüyoruz, duymuyoruz adeta.

Yer değişiyor, zaman değişiyor, olaylar değişiyor ama sonuçlar hep aynı. Bir yerlerde insanlar ölüyor, çocuklar ölüyor. Ne zalimlerin zulmü bitiyor ne de masumların gözyaşları. Daha kısa bir süre önce şahit olduk bu duruma. Aksa’dan bahsediyorum. Müslüman âleminin ilk mescidi olan, dört bir yanı Müslümanlarla çevrili olan Mescid-i Aksa’dan. Gelen görüntüler insanı paramparça ediciydi. Fakat bizler ne yaptık? Tüm insan hakları savunucularının ses çıkartması gereken bir katliamda yeterince ses çıkarabildik mi? Atılan bombalardan dolayı çıkan yangın karşısında, sevinip kutlama yapan Yahudileri kınayabildik mi? Ne yeterince ses çıkarabildik ne de kınayabildik… Bir insanın ölümü başka insanları sevindirdiğinde nasıl ki o toplumda insanlıktan söz edilemiyorsa, zulme uğrayan masumları görüp bildiğimiz halde sessiz kaldığımızda da o toplumda insanlık söz konusu dahi olamaz.

Bunun için ne görmezden gelelim ne de duymazdan… Ne bugün, ne de yarın… Yaşananlara karşı hiçbir zaman sessiz kalmayalım.. Ve bir yerde acı varsa, o acıyı daima evrensel kılalım…

 

 

 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA