image Erol Kamalak
BABALAR GÜNÜ

Yazı Tarihi : 17.06.2022
 E-Mail :

 

 

Ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik babaların en büyük kanayan yarasıdır. Ailesinin ayakta kalması için mücadele eden babaların dayanacak gücü kalmadı. Her gün zam haberleri uyanan babalar, evin ihtiyaçlarını alamayacak duruma geldi. Çaresizlik içinde kıvranan babalar kendi hayatından fedakarlık yapıp, ailesini kimseye muhtaç etmemek için  gece gündüz çalışıyor. Babaların sorunlarına kısa kısa yazıyım..

 

EVLATLARININ EĞİTİM SORUNU

Bir baba, ben çocukken iyi şartlarda okuyamadım. Ben çok çektim evladım çekmesin deyip, çocuğunun iyi bir geleceği için gözünü kırpmadan çalışır. Eskiden bütün çocuklar eşit imkanlarda eğitim imkanı görüyordu. Günümüzde ise eğitim olanakları arasında dağlar kadar fark vardır. Çocuğunu İlkokuldan başlayarak üniversiteye kadar özel derse gönderiyor. Eskiden dershaneyle bütün dersleri alırken, şimdi ise her dersten özel ders alıyor. Bir liseye giden çocuğun ortalama masrafı kırk bin liradır. Çocuklara iyi bir gelecek bırakmak anca parayla oluyor. Para kazanmada babanın en temel görevidir. Baba yaşamından ve her şeyden fedakarlık yapıp çalışmak zorundadır. Düşünün bir baba 21 saat çalışıp, 3 saat uyuyor.

 

BABALARIN EKONOMİK KAYGILARI

Günümüzde babaların boynunu büken durum ekonomidir. Son zamanlarda çocukların ihtiyaçlarını karşılamayan babalar intihar ediyor.

Çocukların canı meyve çekmesin diye montla çocukların yüzünü kapatan babanın yaşadığı durum karşısında insan ne yazacağını şaşırıyor. Daha kötü durumu ise, çocuğunun pantolonu olmadığı için derse alınmayan baba, ‘Çocuklarıma bakamıyorsam, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki’ sözleri hafızamızdan gitmiyor.

 

EVLATLARININ İŞSİZ OLMASI

Zor koşullarda çocuklarını okutan babaların en büyük istediği çocuklarının bir işte çalışıp yuva kurmasıdır. Evladının işsiz olması bir baba için en büyük strestir. Babalar ise evladı için gururunu bir köşeye bırakır. Kentin tüm belediyelerine, iş adamalarına müracaat eder. Ne yazık ki, referans dayı olmayınca, torpil olmayınca çocuklarımız hep işsiz kalıyor. Hem babalar hem çocukların psikolojisi bozuluyor. Ülkemizde umudunu bulamayan baba ve çocuklar son çare olarak yurtdışını görüyor. Babalar ya kredi çekerek ya da yakınlarından borç alarak evladını yurtdışına gönderiyor. Şansı olan yurtdışında çalışma imkanı buluyor.

 

SMA ÇOCULARIN BABALARI

Yaradan hiçbir babayı evlat ile sınamasın. Çocuğunuz yaşamasındaki tek çare para ve ilaç… o parayı bulmadığınız takdirde çocuğunuz yaşama gözlerini kapatacaktır. SMA çocuklu babalar hem evin ihtiyaçları hem de çocuğunun ilaç, hastane masraflarını nasıl karşılasın. Baba, her zaman yanınızda...

Günümüzde geçim sıkıntısı nedeniyle, çocukların istediklerini alamayan, eve ekmek götüremeyen işsiz babaların hem çocuklarına hem de eşine karşı mahcubiyetinin ortadan kalktığı bir yaşam temenni ediyorum.

Ahmet ustanın oğlu olmak benim için büyük gururdur. Gündüz, inşaatta sıvacılık yapıp, gece bekçilik yaparak büyük fedakârlıkla bizleri bugüne getiren yaşamdaki süper kahramanımız nasırlı elleriyle ve alın teriyle bize bu güzel yaşamı sunan kıymetli babam iyi ki varsın…

Babalık görevini layığa yapan tüm babaların babalar günü kutlu olsun.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA