image Güllü Şahin
KÜLTÜREL MİRAS VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARININ HAYATA GEÇİRİLMESİ

Yazı Tarihi : 17.06.2022
 E-Mail : gullusahiinn@gmail.com

 

 

Kültürel miras kavramı bir anıttan daha fazlası anlamına gelmektedir. Mirasın korunması geniş bir yapılabilirlik seçeneği sunar.Sadece değer verdiğimizi tutmak ve aktarmakla kalmaz, aynı zamanda dünyadaki yaşamı sürdürme hedefini desteklemek için miras kaynaklarından faydalanır ve geliştirir.Sürdürülebilir kalkınma sosyalleşmeyi sağlamaktadır.Uyum, sosyo-ekonomik yenilenmeyi ve yoksulluğun azaltılmasını teşvik eder, Sosyal refah, bölgenin cazipliğini ve o bölgelerin yaratıcılığını artırır. Uzun vadeli turizm faydalarını artırır. Bu yenilenemeyen kaynağı günümüzde korumak ve gelecek nesillere aktarmak en büyük görevlerimizden biridir. Kültür ve mirasın sürdürülebilir kalkınmadaki rolü2015 yılında kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 17 sürdürülebilir kalkınma amacı içerisinden 11. Hedef korumayı amaçlamaktadır. Dünyanın kültürel ve doğal mirasının korunması ve gözetilmesi çabalarının artırılmasını hedeflemektedir. Altyapı hizmetleri, turizm ve yatırımları çekmek, kültürel ve yaratıcı endüstrilerin büyümesini besleyerek istihdam olanakları yaratmak konusunda birçok katkısı olabilir.Ayrıca, insan ölçeği, yürünebilirliği, canlılığı, çeşitli işlevleri ve kamusal alanları ile birçok tarihi kentsel alan yaşanabilirliği geliştirir ve sosyal içermeyi, uyumu ve refahı teşvik eder. Sokakların ortak kullanımı, açık ve yeşil alanlar ve tüm tarihi kentsel peyzajın yanı sıra kamusal ve özel alan arasındaki içsel ilişki, etkileşimi teşvik edebilir, farklı topluluklar arasında ve mevcut ve yeni sakinler arasında değişim ve entegrasyon sağlayabilir.En temelinde kültürel miras alanları sürdürülebilir kalkınma amaçlarının her birine aynı ayrı kaynak olabilme potansiyeline sahiptir. Miras alanları geçmişten günümüze türlü iklim değişiklikleri, afetlere veya geçen zamana rağmen ayakta kalmayı başarabilen nadir alanlardır. Sürdürülebilirliğin kanıtı olarak karşımızdadır. Bu nedenle miras alanlarından çıkarılabilecek her türlü sosyal, ekonomik, mekânsal bilgi sürdürülebilir kalkınma amaçları açısından oldukça değerli kaynaklardır.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA