image Güllü Şahin
EMEK HAKSIZLIĞI

Yazı Tarihi : 13.05.2022
 E-Mail : gullusahiinn@gmail.com

 

 

Akademik çalışmalarda karşılaşılan en büyük sorunlardan biri şüphesiz ki makalede yer verilen yazarlar ve yazar sıralamasıdır. Birçok akademik araştırmada yer alan kişi veyahut kişiler verdikleri emeğin karşılığını alamamaktadır. Ya da tam tersi durumlar söz konusu olmaktadır. Emek harcamayan, çalışmaya herhangi bir katkısı olmayan isimler çalışmalarda yer alabiliyor. Genellikle proje yürütücü hocaların bu haksızlığa yer verdiğini söyleyebiliriz. Projeye bazı konularda katkı sağlayacağını söyleyerek başka kişileri dahil edip isminin yer almasına zorlayarak veya zaten öğrencinin buna karşı çıkamayacağını bildiği için rahatlıkla bunu yaparak emek haksızlığına yol açıyorlar. Projeye katkı sağlamayanları isim kısmına dahil etmek dışında yazar sıralaması konusunda da birçok haksızlığın olduğunu söylemiştik. Öncelikle çalışmaya katkı yazar sıralamasındaki en önemli ölçüttür. Unvan, yaş, deneyim, cinsiyet gibi hiçbir özellik bu sıralamanın ölçütü olmamalıdır. Bir insanın ayırdığı vakit, yaptığı araştırmalar, projeye katmış olduğu maddi manevi çabalar değerlendirilmelidir. Ancak baktığımız zaman birçok çalışma bu ölçütlerden ziyade özellikle unvan ile ölçülmektedir. Akademide bulunan hocaların kendisini veya başka hocaları dahil etme ve yazar sıralamasında öne çıkarma çabası emek haksızlığının önemli bir örneği olmaktadır.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA