Mehmet  Çetin | RUSLAR SAVAŞACAK OLAN TÜRKİYE’YE OLACAK | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
image Mehmet  Çetin
RUSLAR SAVAŞACAK OLAN TÜRKİYE’YE OLACAK

Yazı Tarihi : 24.02.2022
 E-Mail : cetinmehmet603@gmail.com

 

Rusya ve Ukrayna Savaşı’nda ne mi olur? Olan Türkiye’ye olur, olan Türkiye’de yaşayan fakir halka olur.

Savaşın güzel bir yanı olduğunu kimse savunmadı, savunamaz. ‘Savaş insanı evinden, geçmişinden, hayatından eder’ dememe gerek yok çünkü klişe olur. Hepimiz de Suriye Savaşı’nı gördük; savaşın ne kadar büyük bir dram olduğunu hepimiz biliyoruz, gördük. Savaşta bile kazananlar zenginler oluyor. Zengin yine zenginliğini yaşıyor ve hatta çıkmakta olan krizleri de fırsata dönüştürüyor ve böylece daha da zengin oluyor. Savaşan iki ülkenin yaşadığı tahribatlar bir yana savaşa katılmayan ülkeler de savaşan ülkeler kadar etkileniyor ekonomik açıdan. Zenginler parasıyla savaştan kaçar, fakirler ölür ve savaş bittiğinde ise barış zamanında ise vatan zenginlerindir. Şu anda savaşın çıkması Amerika gibi ülkelerin lehine olur hatta “keşke bitmeyen savaş olsa” bile diyorlardır belki. Çünkü yılan ona dokunmuyor ve dokunmadığı gibi de sürekli silahlarını satışa çıkaracaklardır ve satacaklardır. Eeee bundan bize ne? Diyebilirsininiz haklı olarak. Ama biz Türkiye olarak belki sıcak savaşta değiliz, belki tüfeklerimiz, silahlarımız alevlenmiyor ama ekonomimiz dalgalanmak için davul sesinden bile etkilenmiyor mu? Daha Rusya ve Ukrayna savaşa dair adım bile atmamışken bizim ülkede yani Türkiye’de kimi kesimler bir günde daha da fakirleşti ve kimi kesimde iflasın eşiğine bile geldi. Sebebi de; daha önce de dediğim gibi ekonomimizin dalgalanmak için bahane aramasıdır. Daha 1-2 ay önce bir ‘Eyyyyy’ sesiyle dolar 18-19 liraya kadar yükselmişken, savaş çıkmasıyla birlikte ülkemizde doların kaç lira olacağını düşünmek bile istemiyor. Dolar Türkiye’de hareketlenmeye başladı bile iki günde, ya da niye sadece dolar deyip duruyorum ki. Euro’da aynı durumda. Hatta siz birkaç güne kadar ülkemizde enflasyon sepetine göz atın bir de. Ben bu yazıyı yazmayı düşündüğümde dolar 13,80’di, şu anda yazmaya başladım 14,20 olmuş ve belki yazım yayınlanana kadar 15 lirayı bulacaktır. Eeee, bu savaştan Rusya ve Ukrayna kadar etkilenmiş olmasak da etkileniyor olmuyor muyuz?

 

Ekonomi bir yana deseniz, belki toparlanır deseniz neyse de ya göçmen korkusu. Suriye Savaşı’nın üzerinden yaklaşık olarak 12 yıl geçmiş olmasına rağmen, ülkesini terk etmiş olan milyonlarca kişi ülkesine dönebiliyor mu? Bize yani 80 milyon insana yetmeyen, kendi halkının, kendi fakir fukaranın karnını doyuramayan ülkemizde milyonlarca da göçmen var. Rusya-Ukrayna Savaşı’nda da milyonlarca kişinin ülkesinden ayrılıp tekrar ülkemize geldiklerini düşünün alın size yine yeniden ekonomik sıkıntılar hatta ekonomik krizler. Sizin için bir de Suriye Savaşı başladığında doların ne kadar olduğuna baktım savaşın başladığı gün dolar; 1,57 liraydı ve savaşın biraz daha durağanlaştığı 2018 yılında 5,29’dan kapatmıştı. Kaldı ki Suriye bize komşu ülke, sınır ülkesi olmasına rağmen etkisi çok fazla olmamıştır. Ama şimdi biz daha da dışa bağımlı bir ülkeyiz ve savaştan dolayı yurt dışından alacağımız ürünler kısıtlandığı zaman size derim ki bugün 14’lerde seyreden dolar kurunu bir kenara yazın ve savaş tam başlarsa ve savaşın bitimine kadar dolar kurunu karşılaştırın derim…


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA