Bir hastaya Tips işlemi uygulandı
Tarih: 28 Eylül 2023 Perşembe 13:53

İHA


Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kütahya ve çevre illerde ilk olarak, varis kanamalarının ve karında su toplanmasının (asit) önüne geçilmesi amacıyla Transjuguler intrahepatik portosistemik şant (TİPS) işlemi uygulandığı bildirildi.

Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Kliniğinden Prof. Dr. Mehmet Korkmaz ve Doç. Dr. Furkan Ertürk Urfalı ile Gastroenteroloji Kliniğinden Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Coşgun ve Dr. Öğr. Üyesi Aysun Çalışkan Kartal iş birliği ile 70 yaşındaki kronik karaciğer hastalığı (siroz) olan kadın hastaya uygulanan TİPS işlemi sonrası şikayetleri gerileyen hasta yoğun bakımdan çıkarıldı. 

TİPS oluşturulması hakkında bilgi veren Radyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Korkmaz,  "Boyundaki ana toplardamardan girilerek karaciğer içinde, bağırsaklardan aldığı kanı karaciğere getiren portal ven ile karaciğerden aldığı kanı kalbe götüren hepatik ven arasında, karaciğer içinde bir tünel oluşturulmasıdır. Özellikle sirozlu hastalarda karaciğer dokusunun sertleşmesine bağlı olarak portal ven basıncı artar. Bu basıncı düşürmek amacı ile TİPS uygulanır. Portal basıncın artmasına bağlı olarak görülen varis kanamalarının önüne geçilememesi ve kontrol altına alınamaması durumunda, diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen karın içi sıvı toplanmasında (asit), midede portal basınç artışına bağlı değişikliklerin ve kanamaların varlığında, karaciğer yetmezliğine bağlı olarak gelişen akciğer zarları arasında tedaviye dirençli sıvı (hidrotoraks) varlığında, hepatorenal sendromda, Budd-Chiari sendromunda, hepatopulmoner sendromda ve karaciğerdeki toplardamarların tıkayıcı hastalıklarında TİPS tedavi seçeneği olarak uygulanabilir" diye konuştu.            


Etiket: fakülte, hasta, kadın

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA