Mut OSB’deki 90 parselin 47’si yatırımcılara tahsis edildi | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
Mut OSB’deki 90 parselin 47’si yatırımcılara tahsis edildi

Tarih: 22 Eylül 2022 Perşembe 15:53

Mut OBS’de incelemelerde bulunan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, "OSB’mizde toplamda 90 parsel bulunuyor. Bu parsellerin 47’si tahsis edilmiş, yatırımcılara verilmiş durumda. Toplam alanımız da 800 dekar yani 800 bin metrekare" dedi.

Haber-Erol Kamalak

 

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mut Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanında yaptığı incelemelerin ardından Mut Kaymakamlığı'nda Mut OSB müteşebbis heyeti ile birlikte değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Mut OSB'deki incelemeleri sonrası açıklamalarda bulunan Vali Pehlivan, Mut OSB'de 90 parsel bulunduğunu belirterek, 47'sinin yatırımcılara tahsis edildiğini kaydetti.

 

"SÜREÇ TAKİP EDİLİYOR"

Vali Pehlivan, Mut OSB'de incelemelerde bulunup son durum hakkında ilgililerden bilgi aldıklarını belirterek, "Malumunuz, Organize Sanayi Bölgelerimiz müteşebbis heyeti ve yönetim kurullarıyla yönetiliyor ve burada gerek altyapı gerek üstyapı hizmetleri ilgili bakanlıklarımızın da destekleriyle sürdürülüyor. Nitekim Müteşebbis Heyet Başkanlığı da yine Valiliğimizde olmakla birlikte, heyette gerek yerel yönetimlerden gerek odalardan temsilciler bulunuyor ve bu süreç takip ediliyor" dedi.

 

"ELEKTRİK ALTYAPISI TAMAMLANMA AŞAMASINA GELMİŞ DURUMDA"

Mut OSB'nin elektrik altyapısındaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Pehlivan, "Bugün, memnuniyetle görüyoruz ki OSB'mizin elektrik altyapısı tamamlanma aşamasına gelmiş durumda. Yüzde 75-80 seviyelerine ulaşmış ve 45 gün içerisinde de bütün parsellere elektrik gönderilmiş, sağlanmış olacak. Kesici ölçü kabinlerini arkamızda görüyorsunuz. Onlar biraz sonra yerlerine götürülecek. Bütün kazılar, direk yerleri belirlenmiş durumda" diye konuştu.

 

"PARSELLERİN 47'Sİ TAHSİS EDİLMİŞ, YATIRIMCILARA VERİLMİŞ DURUMDA"

Mut OSB'deki son duruma ilişkin değerlendirmelerini sürdüren Vali Pehlivan, "OSB'mizde toplamda 90 parsel bulunuyor. Bu parsellerin 47'si tahsis edilmiş, yatırımcılara verilmiş durumda. Toplam alanımız da 800 dekar yani 800 bin metrekare. Ağırlıklı olarak da gıda sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerimiz, yatırımcılarımız burada yatırımlarını peyderpey yapmaya başladı. Altyapı daha ileri noktalara geldikçe ki bu konuda da değerlendirmelerimizi yaptık, yapıyoruz. Taleplerin olduğunu da görüyoruz. Çünkü burası hem metrekare fiyatları itibariyle hem de devletimizin, hükümetimizin sağlamış olduğu teşvikler bağlamında da en avantajlı OSB'lerden birisi. Nitekim; 6. Bölge, teşviklerine tabi. Bu da malumunuz türlü çeşit avantajlar sağlıyor. Enerji kullanımından kamunun sağlamış olduğu diğer teşviklere kadar. Biz de devletimizin, ilgili bakanlıklarımızın sağladığı bu teşvikleri girişimcilerle buluşturmak için elimizden gelen gayreti müteşebbis heyet olarak paydaşlarımızla birlikte ortaya koymaya bundan sonra da devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

 

"OSB'LERİMİZ CİDDİ BİR İSTİHDAM SAĞLIYOR"

Sanayi bölgelerine ilişkin de konuşan Vali Pehlivan, "Sanayi; ilimizde genel olarak ki 10'a yaklaştı etaplarla beraber. En hızlı gelişen sanayilerden birisi de Mut ilçemizde oldu. Merkezde yine sanayi bölgelerimiz var biliyorsunuz. Ciddi bir üretim, ciddi bir istihdam sağlıyor OSB'lerimiz" dedi.

 

"MERSİN-TARSUS OSB'DE ŞU AN İTİBARİYLE 23 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR"

Vali Pehlivan, merkezdeki ve diğer ilçelerdeki OSB'lerle ilgili gelişmelerden de söz ederek, "Merkezde Mersin-Tarsus OSB'de şu an itibariyle 23 bin kişi çalışıyor ve 4. Etabın da müjdesini geçen yine Sanayi Bakanlığımız'dan aldığımız haberler doğrultusunda kamuoyuyla da paylaştık. Tarsus'ta var, Silifke'de var. Anamur'da kurma çalışmaları devam ediyor. Erdemli'de yine aynı şekilde kuruluş çalışmaları devam ediyor. Bugün Mut'ta da hummalı bir çalışma var. Bu vesileyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız'a bu OSB'lerin gelişim sürecindeki desteklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza yine başta Sayın Bakanımız olmak üzere teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. İlgili birimleriyle birlikte" diye konuştu.

 

"BEREKETLİ KAZANÇLARA VE ÜRETİMLERE VESİLE OLMASINI DİLİYORUM"

Mut OSB'yle ilgili çalışmalarda emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Vali Pehlivan, "Buranın enerji altyapısının özellikle TEİAŞ tarafından bu istasyonun kurulması konusunda hem Enerji Bakanımıza hem bir önceki Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan Beyefendi'ye ve Sayın Zeynep Gül Yılmaz vekilimiz burada, Sayın Vekilimiz ve bütün vekillerimize, burada bulunan haziruna, ilçede de yine hem Sanayi ve Ticaret Odamız, belediyemiz, kaymakamlığımıza şükranlarımı sunuyorum. Tam bir ekip çalışması. İnşallah yakın zamanda burada daha çok tesisin olduğunu hep beraber yine toplanacağız, göreceğiz. Altyapı daha iyi noktalara geldikçe bunu da hep birlikte müşahede edeceğiz. Ben bütün bu çalışmaların, bütün bu yatırımların hem Mut ilçemize hem Mersinimize hem de ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını, bereketli kazançlara ve üretimlere vesile olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA