Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ’Tarsus kesin il olacak’ dedi | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ’Tarsus kesin il olacak’ dedi

Tarih: 21 Eylül 2022 Çarşamba 16:30

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, katıldığı bir televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sorulan bir soru üzerine Tarsus’un il olma ihtimalini yüzde 100 olarak değerlendiren Bozdoğan, "Tarsus kesin il olacak" dedi. Sakalını kesip kesmeyeceği yönündeki soruyu da yanıtlayan Bozdoğan, "Tarsus il olduğunda sakalımı keseceğim" ifadesine yer verdi.

Haber-Vecdi Yenigül

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Mersin'deki bazı televizyon ve radyoların ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, önemli açıklamalarda bulundu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'le hiçbir sorunu olmadığını vurgulayan Bozdoğan, "Vahap Bey'le benim bir sorunum yok ama bürokratlarıyla sorunum var" dedi. Gelecek seçimlerdeki adaylık durumuna ilişkin de konuşan Bozdoğan, "Halkım istediği sürece belediye başkanlığına yüzde 100 adayım. Aday adayıyım demiyorum, adayım" ifadelerine yer verdi.

 

AYNI YOLDA YÜRÜDÜĞÜ KİŞİLER BOZDOĞAN'I YALNIZ MI BIRAKTI?

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan öncülüğünde başlatılan 'İL'LE DE TARSUS' projesinin lansman toplantısı canlı yayında gündeme geldi. Tarsus'un il olmasına yönelik başlatılan projenin tanıtım toplantısına CHP'li bazı isimlerin katılmadığının belirtilmesi üzerine değerlendirmelerde bulunan Bozdoğan, "Bu önemli bir konu. Benim kimseyle uyuşmazlığım olamaz. Ben her zaman doğru olanın yanındayım. Her zaman dürüstün ve ahlaklının yanındayım. Bu ciddi bir proje. Tarsus'u seven bir insan buranın il olması için her türlü çabayı gösterir. Bu çabayı göstermesi gerekir. İşin siyasetini düşünmeden yapması gerekir. Ama hep şunu söylerim; 'bir insanın başına gelebilecek en kötü şey yalnız bırakılmasıdır.' Ama sonradan öğrendim ki insanın hayatta başına gelebilecek en köyü şey; yapayalnız hissetmesine neden olan insanlarla yoldaşlık yapmasıdır" diye konuştu. Tarsus'u konuşurken aynı zamanda tarihinde 5 defa başkent olmuş bir kenti konuştuklarına dikkat çeken Bozdoğan, "Tarsus haklarını alsın artık. Lobicilikte siyasette yalnız bırakılan bir Tarsus var" ifadelerine yer verdi.

 

BOZDOĞAN İDDİALI KONUŞTU: "TARSUS KESİN İL OLACAK"

Tarsus'un neden il olması gerektiğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bozdoğan, 'Tarsus'un il yapılma ihtimalini yüzde kaç olarak görüyorsunuz' yönündeki soruya "Yüzde 100" yanıtını verdi. 1 yıla yakın bir süredir yoğun çalışmalar yürüttüklerini ve yakın zamanda önemli görüşmeler gerçekleştireceklerine dikkat çeken Bozdoğan, "Tarsus kesin il olacak" dedi.

 

BOZDOĞAN, "HALKIM İSTERSE ADAYIM" DEDİ AMA HANGİ PARTİDEN?

Bozdoğan'a Tarsus'un il olmasını istemesinin gelecek seçimdeki adaylık durumuyla bir bağı olup olmadığı soruldu. Halkın istemesi durumunda kesin aday olacağını vurgulayan Bozdoğan, "İl olacağına kesin inanıyorum. İl olsun veya olmasın; halkım istediği sürece belediye başkanlığına yüzde 100 adayım. Aday adayıyım demiyorum, adayım" yanıtını verdi.

 

BOZDOĞAN, MECLİS TOPLANTISINDA YAPTIĞI 'KUKLA' KONUŞMASINI HATIRLATTI

Önceki Meclis toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlatan Bozdoğan, "O kadar çok kukla 'belediye başkan aday adayları ve belediye başkanı' sıfatını kendine takmış insanlar oldu ki; artık yapacak bir şey yoktu. Meclis'te konuşma yaparken de şunu söylemiştim; şartlar ne olursa olsun halkım istediği sürece ben adayım. Ben bugüne kadar belediye başkanlığını kendi istememden çok halkım için yaptım" diye konuştu.

 

BOZDOĞAN, "VAHAP BEY'LE SORUNUM YOK" DEDİ VE EKLEDİ: "AMA BÜROKRATLARIYLA VAR"

Öte yandan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'le aralarında bir sorun olup olmadığı yönündeki soruları yanıtlayan Bozdoğan, "Vahap Bey'le benim bir sorunum yok ama bürokratlarıyla sorunum var" yanıtını verdi. Gazetecinin, bürokratların da emir kulu olduğunu ve kendi başlarına hareket edemeyeceklerini belirtmesi üzerine konuşan Bozdoğan, "Eğer böyle bir şey varsa bu daha büyük bir tehlike. Benim kimseyle bir sorunum asla olmaz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cumhuriyet Halk Partili. Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı bir Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanına bunu yapamaz. Ama üzülerek bazı şeyleri görüyorum. Özellikle İmar Daire Başkanlığı'nda evraklarımız bekliyor" ifadelerine yer verdi.

 

"BİR GERÇEK VARDIR; TOPLUM SEVDİĞİ İNSANI HER ZAMAN DESTEKLER"

Tarsus'un il olması durumunda yerel seçimlerde Büyükşehir'de oy kaybı olacağı yönündeki soruyu da yanıtlayan Bozdoğan, "Bir gerçek vardır. Bir toplum sevdiği insanı her zaman destekler. Çok çalışan insan destekler. Şimdi Vahap Başkan da çalışıyor. Mersin elbette destekler. Çok çalışan insanı herkes destekler. Biz de burada daha fazla çalışalım, daha fazla gayret edelim. Yani belki de köprüye varmadan önce son çıkış olarak gördüğümüz seçimler oluyor; bir kentin aydınlanması için, bir kentin geleceğini görmesi için ya da karanlığa gömülmesi için. Bizim hep söylediğimiz; Cumhuriyet'in aydınlığının bu kentte ışıl ışıl parlaması. Verdiğimiz mücadele de bununla ilgili" dedi.

 

"HER TARAFA RESİMLERİNİ Mİ KOYACAKSIN? REKLAM MI YAPACAKSIN? YAPMA KARDEŞİM"

Bozdoğan, canlı yayında bazı belediye başkanlarının yaptıkları hizmetlerin çoğunda fotoğraflarını kullanmasını da eleştirdi. Bozdoğan, şu ifadelere yer verdi; "Elinize mikrofonu alıp 'ben iyiyim, ben şunu ve bunu yaptım' demeleri doğru değil. Onun kararını zaten vatandaş verir. Senin o vatandaşa dokunup dokunmadığını kendisi görür ve anlar. Kaldı ki şuna da karşıyım; 'Ben belediye başkanıyım, şunu yaptım, bunu yaptım, şunu ettim, bunu ettim' diyorlar. İyi de neyle ettin? Belediyenin parasıyla. Her tarafa resimlerini mi koyacaksın? Reklam mı yapacaksın? Yapma kardeşim. Bu halkın parası. Halk izin veriyor mu ona? Halk senin yüzünü her zaman görmek zorunda mı? Gerek var mı? Vatandaş bunu istiyor mu?  Sen bunu kısıtlı değil, büyük bir oranda yapıyorsan orada bir dakika duracaksın. Kendini beğenmişlik niye? Ben bazı belediye başkanlarını görüyorum. Bu kadar kendini beğenmişlik olmaz. Vatandaş senin resmini görmek istiyor mu kardeşim" diye konuştu.

 

"MERSİNLİLERİN SAHİP ÇIKMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ OLAY ANA KONTEYNER LİMANI"

Mersin'den Adana'ya kaydırıldığı yönündeki iddiaların gündeme geldiği Ana Konteyner Limanı'na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bozdoğan, "Ana Konteyner Limanı'nı Adana'ya kaptırmasınlar. Mersinlilerin sahip çıkması gereken en önemli olay o. Ben milletvekillerinin yazılarını gördüm; 'aslı astarı yok'. Yok da üzerinde durun. Yani bu Ana Konteyner Limanı önemli. Bunu Mersin'in kapması gerekiyor. Eğer lobicilikse, Adana'ya karşı bunu yapsınlar" dedi.

 

"HALKIN PARASI HALKIN CEBİNDE KALIYOR"

Bozdoğan, Tarsus'a ilişkin gerçekleştirdikleri çalışmalardan da söz etti. Tarsus'un rahatlığa, sakinliğe ve sükunete ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bozdoğan, "Bu kent nereden bakarsanız bakın sosyal yaşam kalitesi en üst seviyeye ulaşacak bir yer. Küçük bir örnek vereceğim. Çok basit şeyler anlatacağım. Örneğin evsel katı atıklar. Yıllardır Tarsus'ta 'en pahalı suyu Tarsus içiyor' derlerdi. Bakın, ben göreve geldikten sonra Tarsus hariç şu an Mersin'in bütün ilçelerinde evsel katı atıktan su parasına ekleme yapılıyor. En ucuz suyu Tarsus içiyor. Çünkü biz bunu belediye olarak almama kararı aldık. Hatta önümüzdeki 2023 yılında da belediyenin kasasına girecek yaklaşık 65 milyon lirayı yine almayacağız. Bunu almayan tek ilçe Tarsus" dedi. Bozdoğan, bu bedeli almayarak vatandaşın cebinde tasarruf sağladıklarını belirterek, "Örneğin nüfusa göre hesaplarsanız her bir vatandaşımızın cebinde 132 lira kalıyor. 10 kişilik bir nüfus olsa bin 300 lira yapar. Az bir para değil. Küçücük de olsa vatandaşlarımızın, Tarsus halkının cebinde kalıyor bu para. Ben isterim ki Mersin'de Mezitli de yapsın, Yenişehir de yapsın hatta diğer belediyelerimiz de yapsın. Çünkü değişen bir şey yok ki. Halkın parası halkın cebinde kalıyor" diye konuştu.

 

"BU KADAR MERSİN MİLLETVEKİLİ VAR, NEREDELER ACABA"

Kırsal ve merkez mahallelerde vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla çalışmaların devam ettiğini belirten Bozdoğan, "Özellikle köylerde yapılan çalışmalarımızda memnuniyet anketimiz yüzde 65 dolaylarında. Biz her mahallemize hizmet götürmek için çabalıyoruz. Halk marketlerimizi her mahallede hayata geçireceğiz. Üreticilerimizin ürünleri Halk marketlerde vatandaşlarımıza sunuluyor. Hem halk kazanıyor, hem üretici kazanıyor. Aynı zamanda 'asfaltlanmayan yol kalmayacak' dedik, Cumhuriyet tarihinin en fazla yolunu asfaltladık. Tarım ile desteklere devam ediyoruz, kasamız her ay halka sunuluyor. Her zaman söylüyorum ben 'halkımın avukatıyım, haklarını savunacağım.' Ancak bir belediye bir kente vizyon ve misyon yüklemeli. Bir kentin kimliği ve kültürü olmalı. Bu kadar Mersin milletvekili var, neredeler acaba?" diye konuştu.

 

"2023 YILINDA 400 MİLYONLUK YATIRIM YAPACAĞIZ"

Göreve geldiğinden bu yana 140’dan fazla işgaliyeyi tüm çabalarıyla 40’lara kadar düşürdüğünü söyleyen Bozdoğan "İşgaliyeleri kaldırıp, vatandaşlara hizmet olarak sunuyoruz, kimseye peşkeş çekmiyoruz. Ben 95 bin oy alan bir seçilmişim. Bu kapsamda kasamız artışa geçti. 2023 bütçesinde tam olarak 400 milyon yatırım planlıyoruz. Ayrıca evsel katı atık ücretlerinden vazgeçtik, halkımızın olan halkımıza kalır. Biz 65 milyondan vazgeçtik. Tüm bu yatırımları halkımıza faydayı esas alarak hayata geçireceğiz" dedi.

 

"KENTE ZARAR VEREN İNSANLARI BU HALK ASLA AFFETMEZ"

Tarsus için planladığı tüm projelerin engellenmeye çalışıldığını belirten Bozdoğan, "Evraklarımız İmar Komisyonu'na dahi gidemiyor. Tarsus’a dört dörtlük 5 yıldızlı bir otel kazandıracağız. Evrakı gönderdik, ama İmar Komisyonu'na gönderilmedi. Bu hizmetler elbet yapılacak, tüm uğraşlarımız bu sebeple devam ediyor. Fakat bu anlamda zaman kaybı. Bunların seri halde yapılması gerekiyor. Bir İmar Başkanı bunu oyalayamaz. Hiçbir siyaset kente zarar vermemeli. Hangi partiden olursa olsun ben tartışmaya hazırım her zaman. Kente zarar veren insanları bu halk asla affetmez. Bu halk neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilir’’ diye konuştu.

 

"BİR SEÇİLMİŞ BİR SEÇİLMİŞE BUNU YAPMAMALI"

Meclise gönderilen bir dosyanın seçilmiş biri tarafından engellendiğini kaydeden Bozdoğan, "Meclis'te imarla ilgili bir dosya var ve ilçe teşkilatında toplantılar oluyor. Normalde bu tarz dosyalar hemen komisyona gider.  Ama maalesef telefonla birileri arıyor ve bunu yapan bir milletvekili. Bir seçilmiş bir seçilmişe 'dosyayı göndermeyin' diyor. Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adamlar başkalarının da aklını kullanır. Buna izin vermemek gerekir" ifadelerini kullandı.

 

"TARSUS PLAJI’NA ERİŞİM KOLAYLIĞI İÇİN ASMA KÖPRÜMÜZ BİTMEK ÜZERE"

Tarsus Plajı hakkında da konuşan Bozdoğan, "Tarsus il olmak için tüm donelere sahip. Ata tohumu bu kadar fazla olan bir belediye var mı? Tarsus öyle bir lobi ki nerede Tarsus milletvekili? Şu olayda önerge verecek bir milletvekili yok mu?  Bu kent il olsa ana damarını açsak. Ama Tarsus mutlaka il olacak. Bu kentin il olması için elimizden geleni yapacağız. Yıllardır Tarsus Beyaz Kum Plajımız'da tarım yaptılar. Ama halkın plaja girmesine engel oldular. Burası halkın yeri. Beyaz Kum Plajı hiçbir yerde yok. O kadar toprağa tarım yapılırken doğal sit alanı değil de gariban vatandaş plaja gireceği zaman mı doğal sit alanı oluyor? Ben tüm bu detayları halkımla paylaşıyorum. Her şekilde bizlere engel olunuyor. Tarsus Plajı’na erişim kolaylığı için asma köprümüz bitmek üzere. Tarsus halkı denize girsin diye çabaladık. Doğal sit alanına asma köprü yapmak normalde yasak. Bu yasak ama tarım yasak değil sanırım. Ben yapacağım, tarım yapılmasına ses çıkmayacak ama asma köprüye ses çıkacak. Kasım ayından sonra vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak" diye ifade etti.

 

"1 YIL İÇERİSİNDE TARSUS KÜLTÜR MERKEZİ FAALİYETE GEÇECEK"

Bozdoğan, Gösteri ve Tarsus Kültür Merkezi hakkında ise "Atatürk Gösteri Merkezi’nde yakında bir konser yapacağız. Biz orası yıkılmasın diye elimizden geleni yaptık ve şimdi halkımızın hizmetine açacağız. 1 yıl içerisinde Tarsus Kültür Merkezi de faaliyete geçecek" ifadelerine yer verdi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA