Eczacılar 16 Ekim’deki ’Büyük Eczacı Mitingi’ne hazırlanıyor | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
Eczacılar 16 Ekim’deki ’Büyük Eczacı Mitingi’ne hazırlanıyor

Tarih: 20 Eylül 2022 Salı 17:24

Türkiye’deki eczacılar 16 Ekim’de Ankara’da yapılması planlanan Büyük Eczacı Mitingi’ne hazırlanıyor. İlaç fiyatlarındaki artışlara rağmen baremlerinin 2009’dan bu yana aynı oranda devam ettiğini belirten eczacılar kepenk kapatma noktasına geldi. Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır,

Haber- Adem Güneş 

Türkiye Eczacılar Birliği ile aralarında Mersin Eczacı Odası'nın da yer aldığı Türkiye'deki toplam 54 eczacı odasının hazırladığı eylem planının 16 Ekim'de Ankara'da gerçekleştirilmesi planlanan Büyük Eczacı Mitingi ile devam edeceği belirtildi. Gazetemize açıklamalarda bulunan Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır, eczacıların 2009'dan bu yana süregelen sıkıntılarını hatırlattı. Bir süre önce kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik başlattıkları eylemin sürdüğüne dikkat çeken Sağır, miting hazırlığında olduklarını vurguladı.

 

SAĞIR, HER 2 ECZANEDEN BİRİNİN KAPANMA NOKTASINA GELDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Mersin Eczacı Odası Başkanı Sağır, 6 Ağustos'ta gazetemizde yayımlanan 'Eczacılar Kepenk Kapatmaya Hazırlanıyor' başlıklı haberimizde eczacıların yaşadığı sıkıntıları anlatarak, "Her 2 eczaneden biri kapanma noktasına geldi. Bunu farazi söylemiyoruz. Oda'da eczacılarımın krediye başvuru evraklarını imzalıyorum. Son dönemde bu evrakların artmasından bile görüyorum ki; meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu kredi kullanıyor. Hatta bazıları bir kredisini ödeyebilmek için ikinci krediyi çekiyor. Kredi batağına saplandığı bir durumda, kazandığını da faize veriyor. Eczacılar zor durumda" ifadelerine yer vermişti.  Her şeyin fiyatının arttığı bir süreçte eczacıların barem ve karlılık oranlarının da yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Sağır, "Giderlerimiz yüzde 150-200 artmışken, gelirlerimiz aksine kararnameden dolayı yerinde kalmayı bırakın, düşüyor. Yüzde 13 brüt karlı olan bir eczanenin eczane işletme gideri yüzde 15. Kısacası eczacı orayı sattığında, yüzde 200 zarar ediyor" diye konuşmuştu.

 

"BAREMLERİMİZ HİÇ DEĞİŞMEDİĞİ İÇİN ECZACI 11 KAT KÜÇÜLMÜŞ"

İlaç Fiyat Kararnamesi'nin eczacılar üzerinde yarattığı olumsuz tabloya ilişkin gazetemize güncel açıklamalarda bulunan Sağır, "Aslında 2004 yılında yayınlanan, 2009'da küçük bir revizyon geçiren kararnameyle birlikte, eczacılıktaki model değişti. Fakat o dönemlerde, özellikle 2009'dan 2015'lere kadar ülkemizde döviz kurlarında ciddi dalgalanmalar olmadığı için ne bizler bunun çok büyük sıkıntılarını yaşadık ne de hastalarımız ilaç yokluklarıyla ilgili büyük sıkıntılar yaşadı. Ama son zamanlarda ülkedeki ilaç fiyatlarının her geçen gün değişmesi ve ilaç politikasında yurtdışındaki bağlantılar noktasında ciddi sıkıntılar yaşandı. Bizim 2004 yılında kademeler belirlenirken 10, 50, 100 ve 200 diye belirlenmiş olan kademelerimiz var. Bu kademelerimize hiçbir şekilde müdahale edilmedi. 2004 yılındaki 10 lira sadece enflasyon oranıyla birlikte 118 lira oldu. 11 katlık bir değişim olmuş. Bizim baremlerimiz hiç değişmediği için eczacı 11 kat küçülmüş" ifadelerine yer verdi.

 

"KARARNAME'NİN BİR AN ÖNCE GÜNCELLENMESİNİ TALEP EDİYORUZ"

Kararnamenin eczacılar üzerinde yarattığı etkiyi örneklerle anlatan Sağır, "2009'da ilaca yüzde 8'lik bir zam geliyor. 1 Ocak 2009 tarihinde 100 lira olan ilaç bugün 433 lira. Ama bizim kararnamemizde 100 lira hala 100 lira. O yüzden biz İlaç Fiyat Kararnamesi'nin bir an önce bugünkü şartlara göre güncellenmesini talep ediyoruz. Verdiğim örnekte nereden nereye geldiğimizi çok net görüyoruz" dedi.

 

"SADECE PERSONEL KALEMİNDEKİ GİDER O GÜNDEN BUGÜNE 9 KAT ARTMIŞ DURUMDA"

Eczacıların maliyetlerinin birçok kalemde arttığına ancak gelirlerinin yerinde saydığına dikkat çeken Sağır, "Öte yandan 2009'da asgari ücret 666 lira. Bugün 5 bin 500 lira. Tabi yanlış anlaşılmasın, biz 'asgari ücret artmasın' demiyoruz. Fakat artık alım gücü diye bir şey yok. Sadece personel kaleminde eczacının gideri o günden bugüne 9 kat artmış durumda. Elektrik, su ve kira gibi diğer gider kalemlerindeki artışları zaten hepimiz biliyoruz. Giderlerimizde ciddi artışlar var ama biz hala 2004'te belirlenen 10 lirayla, 100 lirayla veya 200 lirayla iş yapıyoruz. Bizim bu baremlerimizin mutlaka güncellenmesi gerekiyor" diye konuştu.

 

"VATANDAŞ ŞU ANDA İLACA ULAŞAMIYOR"

Sağır, eczacılar olarak halk sağlığını öncelediklerini vurgulayarak, "Biz eczacılar olarak ilacın bulunabilir olmasını ve ulaşılabilir olmasını savunduk, savunmaya da devam ediyoruz. İlaç fiyatlarındaki ciddi artışlar halkın ilaca ulaşımını zorlaştırıyor. Diğer taraftan ülkenin içindeki sıkıntılı süreç ve Euro kurundaki artıştan dolayı da üreticiler ürün üretemiyor. Burada da ilaç yokluğu yaşıyoruz. Bugün hangi eczaneye giderseniz gidin, piyasadaki ilaçların yaklaşık 30'a yakını yok. Hastamız ilaca ulaşamıyor. Biz bu konuda da serzenişte bulunuyoruz. Vatandaş şu anda ilaca ulaşamıyor" ifadelerine yer verdi.

 

"16 EKİM PAZAR GÜNÜ ANKARA'DA BÜYÜK ECZACI MİTİNGİ'Nİ YAPACAĞIZ"

Yeni bir eylem sürecine girme aşamasında olduklarını belirten Sağır, şunları söyledi; "Bizim içinde bulunduğumuz bu enflasyon ve rakamlardan dolayı da bir an önce hakkımızı almak istiyoruz. Bizim 23-25 Haziran tarihlerinde bölgelerarası toplantımız vardı. Bu rutin olan toplantılardır. Biz o toplantılarda başta Türkiye Eczacılar Birliği ve altındaki 54 oda olarak artık 'hak verilmez alınır' şiarıyla bir yola çıktık. Biz artık hakkımızı almak istiyoruz. Bu anlamda bir eylem süreci söz konusu. Şu an içerisinde bulunduğumuz şartlarda öncelikle kamuoyunda karar vericiler nezdinde ne istediğimizi ifade etmek istiyoruz. Yaşadığımız sıkıntıları anlatmak istiyoruz. Bu süreç içerisinde biz karşılık bulamadığımız takdirde 16 Ekim Pazar günü Ankara'da Büyük Eczacı Mitingi'ni yapacağız. Burada eczacılar, eczane çalışanları gibi sektörde bulunan herkesin yaşadığı sıkıntılardan dolayı bir miting düzenleyeceğiz. Bu mitingin arkasından istediklerimiz yine olmazsa ki süreci öyle belirlemiştik; kapanmaya kadar gideceğimizden bahsetmiştik. Şu an bizim içinde bulunduğumuz durum bilgilendirme, karar vericiler nezdinde ne istediğimizi daha net ifade edebilme, arkasından miting olarak devam edecek bir süreç içerisindeyiz."

 

"İLK ÖNCELİĞİMİZ, İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ'NİN BİR AN ÖNCE DEĞİŞMESİ"

Miting sonrası bir araya gelip yeni değerlendirmelerde bulunacaklarını da sözlerine ekleyen Sağır, mitingde talep edecekleri konuları şu başlıklar altında sıraladı; "İlk önceliğimiz, İlaç Fiyat Kararnamesi'nin bir an önce değişmesi. Bu değişimin hem eczacı hem de halk sağlığı nezdinde düzenlenmesi. İkincisi kamu eczacıları da yok sayılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından ağustos ayı içerisinde sağlık mensuplarına teşvik ödemelerinde bir iyileştirme gelmişken, maalesef eczacılara hiçbir iyileştirme gelmedi. Katsayılarının iyileştirmesini talep ediyoruz. Kamu eczacılarının hakları da bu noktada çok önemli."

 

"SGK PROTOKOLÜNDE REVİZYON İSTİYORUZ"

"Sosyal Güvenlik Kurumu'yla biz protokoller yapıyoruz. O protokollere göre işlemler yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu protokolünde de bugünün şartlarına uygun revizyonlar istiyoruz. Çünkü sistemsel olarak bizim artık eski protokoldeki maddeler ve o protokolde yer alan rakamlarla birlikte bu işi sürdürebilmemiz mümkün değil."

 

"İHTİYACA GÖRE ÜNİVERSİTE PLANLAMASI YAPILMASINI İSTİYORUZ"

"Diğer taraftan biliyorsunuz çok fazla eczacılık fakültesi var ve her geçen gün sayıları artıyor. Eczacılar bu kadar sıkıntı yaşarken, bu arkadaşlarımız geleceğin üniversiteli işsizleri olacak. Bir istihdam problemi var. O yüzden yine burada ülkenin ihtiyaçlarına göre üniversite planlamasının yapılmasını ve kontenjanların buna göre ayarlanmasını istiyoruz."

 

"İLERLEYEN SÜREÇTE FARKLI SIKINTILAR İÇİN DE ÇÖZÜM ARAYACAĞIZ"

"Hala çözemediğimiz, eczane dışında satılan sağlık ürünleri. Bununla ilgili ölüm haberleri de geliyor. Biz artık bu ürünlerin sadece satılması gerektiğini belirtiyoruz. Çünkü dışarıda satılan ürünlerin sahteliği, ürün belirsizliği, hastanın bu ürünleri kullanırken dikkat etmesi gerekenler konusundaki bilgiyi temin edememiş olmaları çok büyük sıkıntı. Bu anlamda mutlaka bir düzenleme olması gerektiğini savunuyoruz. İlerleyen süreçte farklı konulardaki sıkıntılarımızla ilgili de çözüm arayışında bulunacağız."

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA