Mersin Tabip Odası: ’Hayal kırıklığı yarattı’ | Çukurova Gazetesi

 
 
 

 
Mersin Tabip Odası: ’Hayal kırıklığı yarattı’

Tarih: 26 Ağustos 2022 Cuma 16:37

Mersin Tabip Odası, 25 Ağustos 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne ilişkin basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, "Çalışanlar arasında bir kez daha hayal kırıklığı yarattı" ifadesine yer verildi.

Haber-Mehmet Çetin

 

25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ne ilişkin Mersin Tabip Odası'nda düzenlenen basın açıklamasını Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır paylaştı. Yönetmeliğe ilişkin konuşan Nesanır, "Ne hekimler ne sağlık çalışanları ne de toplum yararınadır" değerlendirmesinde bulundu.

 

"KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ YERİNE TEDAVİ EDİCİ SAĞLIK HİZMETLERİ ÖNCELENMİŞTİR"

Yönetmeliğin çalışanlar arasında hayal kırıklığı yarattığı belirtilen açıklamada, "Yeni yönetmelikle koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi edici sağlık hizmetleri öncelenmiştir. Sağlıkta dönüşüm ile birlikte birinci basamak ve koruyucu sağlık hizmetlerinde yaşatılan tahribat, yönetmelikteki hasta muayene sayısına bağlı ek ödeme tercihiyle gittikçe büyüyecektir. Hasta başı ek ödeme tercihinin, ikinci ve üçüncü basamakta yaşanan tıkanıklığın birinci basamak üzerinden giderilerek, yaklaşan seçimlerde hasta memnuniyetini artırmaya yönelik olduğunu düşünüyor; böylece koruyucu sağlık hizmetlerinin daha büyük yara alacağını, toplum sağlığına daha büyük zarar verileceğini bildiriyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

"KORUYUCU HEKİMLİĞİ ÖNCELEYEN BİR SAĞLIK SİSTEMİNİ SAVUNUYORUZ"

Koruyucu sağlık hizmetini önceleyen bir sağlık sistemini savundukları belirten Nesanır, açılamanın devamında şunları söyledi; "Sağlık hizmeti; daha çok poliklinik sayısı, daha çok tetkik, daha çok ilaç değildir. Çıkartılan ek ödeme yönetmeliği bizi daha çok ilaç yazma, daha çok hasta görme baskısı altına itmektedir. Yönetmelikte sadece sesini çıkarmadan, çok hasta bakma şartı ile hekime ve birazcık da aile sağlığı merkezi çalışanlarına ek ödeme yapılması önerilmiştir. Aile hekimini bir hastasına ortalama 6 dakika vakit ayırmak zorunda bırakan, sağlık emekçileri arasındaki çalışma barışını bozan ceza yönetmeliği eki mahiyetindeki bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Hastalarımıza yeterli zaman ayıracağımız koruyucu hekimliği önceleyen bir sağlık sistemini savunuyoruz. Yeni ödeme yönetmeliğinde, aile hekimlerine ek ödeme yapılması ceza puanı koşuluna bağlanıyor. Son bir yıl içinde enflasyon karşısında yarı yarıya eriyen ücretlerinin artırılması ve hak kayıplarının giderilmesi için mücadele eden aile hekimleri ve diğer ASM çalışanlarına yapılacak ek ödemlerin Anayasa Mahkemesi tarafından hukuksuz bulunan, şeffaf olmayan keyfi ceza puanına bağlı kılınması kabul edilemez."

 

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA