Sağlık çalışanları 1 Mayıs’ta alanlarda

Tarih: 26 Nisan 2022 Salı 16:28

Mersin’de sağlık çalışanları, ‘Hekimler 1 Mayıs’ta Alanlara’ adı altında basın açıklaması düzenledi. Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının çok ağır olduğunu belirterek, “Bu koşullar altında haklarımız, mesleğimiz ve toplumun sağlık hakkı için söyleyecek çok şeyimiz var. Taleplerimiz ve öfkemiz var” dedi.

Mersin Tabip Odası’nda gerçekleşen basın açıklamasında, 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını belirten Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, “Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi, doğa talanı, borçlanma derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana, hayatta kalmak her gün zorlaşıyor. Bu düzen toplumun işini, aşını, geçimini, sağlığını, dışlananları ve yok sayılanları korumuyor, aksine tehdit ediyor. Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, artan borçlarla, salgınla mücadele ederken 20 yıldır ülkeyi yöneten iktidar ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patronu ve ayrıcalıklı zümreyi korumak için seferber etti, etmeye devam ediyor. Bu koşullar altında haklarımız, mesleğimiz ve toplumun sağlık hakkı için söyleyecek çok şeyimiz var. Taleplerimiz ve öfkemiz var. Bizlerin emeğine ve geleceğine sahip çıktığı ‘g(ö)rev’in öncesinde ve sonrasında çeşitli vaatlerde bulunan siyasi iktidar, ne yazık ki bizi şaşırtmamış, zaten yetersiz olan bu vaatlerini bile yerine getirmemiştir. Ne özlük haklarımızda bir iyileşme ne sağlıkta şiddette azalma ne de sağlığın herkes için ücretsiz olması ile ilgili adım atılmıştır. İyileşme bir yana, pandemideki gibi gerçek verilerin yansıtılmadığı enflasyonla da her emekçi gibi biz hekimlerin maaşları da erimiştir” ifadelerini kullandı.

 

“TALEPLERİMİZİN ACİLEN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİR”

Hekimlerinin taleplerinin yerine getirilmesi talebinde bulunan Nesanır, “Hekimleri yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edenler, emeklileri açlık sınırının altında ücretlerle yaşamak zorunda bırakanlar, genç meslektaşlarımızı ülke dışında hayat kurmaya itenler, kölelik koşullarında çalışmayı dayatanlar,  kullandıkları dil ile sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önünü açanlar, sağlıklı bir toplum için sorumluluklarını yerine getirmedikleri ve yönetemedikleri sürece,  bizler hekimlere, topluma verdiğimiz sözü tutup emeğimize, geleceğimize, sağlığımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hekimlerin yaşama, çalışma ve ekonomik koşullarının düzeltilmesi amacıyla 10 acil talebimizin gerçekleşmesi için ‘emek bizim, söz bizim’,  'bu düzen böyle gitmez, birlikte değiştireceğiz' diyerek tüm emek ve demokrasi örgütleriyle en güçlü şekilde omuz omuza üzüntü ve öfkemizi umuda dönüştürmek için 1 Mayıs'ta meydanlarda olacağız” sözlerini kullandı.

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA