image Mehmet  Çetin
DARILIP VAZGEÇMEKTENSE, OTURUP DERS ÇIKARIN

Yazı Tarihi : 27.10.2021
 E-Mail : cetinmehmet603@gmail.com

 

Merhabalar. Ben bu köşe yazımda size biraz tecrübe denilen kelimenin ne olduğunu, insan hayatında neden çok önemli olduğunu kaleme almak istedim. Gerçi bu konu beni biraz zorlayacaktır, çünkü hayat tecrübesi olmayan 23 yaşındaki bir kişi ne yaşamış olabilir, ne hayat tecrübesi olabilir ki başkasına aktarsın değil mi? Ama ben tek olayda şunu anladım ki; ‘Bir işin, alanın piri, seni uyarıyorsa ve bu uyarı her ne kadar sert de olursa o alanda olan tecrübesindendir ve bundan ders çıkarmayı bil.’

Hani vardır ya her şeye sebebiyet veren bir olay, işte benim de bu köşeyi yazmama elbette ki sebebiyet veren bir olay olmuştur ama bırakın da o olay bana özel kalsın da şimdilik içimde kalsın. Ama öncesinde size şunu diyeyim; ‘Siz, siz olun heyecanınızı ve özgüveninizi kaybetmemek adına atacağınız adımı işin tecrübesine, duayenine sormaktan vazgeçmeyin çünkü doğabilecek sorunları ön gören elbette ki biri olacaktır.’

‘Tecrübe’ kelimesinin internetteki anlamına baktığımızda; “Bir kimsenin, yaşayarak ve deneyerek elde ettiği birikim, görgü” diye geçmekte. Bende bulduğum bu kelime anlamı üzerinden bir şeyler kaleme almak istedim.

İnsan tecrübesiz olunca doğru ya da kötü olduğunu bilmeden bir şeyler yapmak ister, çırpınır. Yapmak ister ama hayat tecrübesi olmadığından dolayı neyin doğru olup neyin yanlış olabileceğini kestiremeden, yapmak ister sadece; kaldı ki zaten yapacağı işin doğruluğunu ya da yanlışlığını bilmiş olsa yapmaz veya o yönde hareket etmez değil mi? Benim başıma böyle bir olay geldi işte. Her neyse… İnsan bir şeyler yapmak ister ama sonucunu kestiremez hatta geçenlerde okuduğum bir kitapta hoşuma giden bir cümle vardı; “Herkes öleceğini bilir ama, öldürüleceğini bilemez” işte gerçekten de böyle. Sen attığın adımlarda sonucunu kestiremiyorken bazen de karşındaki kişi o adımın hayatına, işine mal olabileceğini önceden görmüş olabilir. Hayat tecrübesi denilen şey kendini burada göstermiş oluyor işte.

Dedim ya hayat tecrübesi olan bir kişi nasıl sonuçlar doğurulabileceğini önceden kestirebilir diye. Sonucunu kendisi hayat tecrübesine dayanarak kestirebiliyorken, daha önce tecrübe edinmemiş bir kişinin de kendisi gibi sonucunu kestirmesini bekler. Tecrübesizliğin vermiş olduğu, sonucu kestirememe özelliğinden dolayı da ne sonuçlar doğuracağını bilmez, ama bilen kişi de bunu uyarırken bazen sert bir dil kullanabiliyor. Haaaa uyarma biçimi emin ol senin lehinedir ama işte insan uyarılıyorken bazen de kırılmıyor değil, çünkü sen bazı konularda ilkleri de yaşıyorsundur ve karşı taraf bunun farkında değildir ama siz o tecrübeli kişinin uyarısında vazgeçmeyi değil de, ders çıkarmayı başarın. Seni uyarıyorsa emin ol ki sonucunu kestirebildiğindendir. Kaldı ki sen tecrübeli olsaydın, sonucunu bilseydin o işi yapmazdın zaten.

VAZEGEÇMEYİN DERS ÇIKARIN

Sizi uyaran kişiyi siz yanlış anlayıp da, size karşı kullandığı cümleleri siz başka yerlere çekmeyin, sadece üzerinde düşünün ve o olaydan ders almaya çalışın. Çünkü senin iyiliğini isteyen bir kişi ancak seni uyarabilir ve ancak seni seven bir kişi senin yanlış hareket etmeni istemez.

 

Bende işe yeni başlamışım, ilk demler derler ya hani, onun gibi bir şey işte. Yıllarca okul okudum ve dediğim gibi okulun ilk meyvelerini yavaştan almaya başlıyorum, belki de o heyecanla büyük bir özveriyle çalışmaya gayret ediyorum, dilerim ki hırs daim olur ve karşıma çıkan engellere hayat tecrübesi olmayan birisi olarak karşı çıkabilmeyi başarırım. Haa hayat tecrübem olamayabilir ama bazı şeylerin farkındayım. Farkında olduğum şeylerden bir tanesi de kendime olan özgüvenim…

Umarım ki sizde hayatınızdaki engellerle öz güveninizi yitirmeden başa çıkarsınız. Her neyse dediğim gibi büyük bir hırsla kendi iş yerime olumlu yönde katkı sağlamak için çalışıyorken bazen de istemeden ve sonucunu bilmeden adımlar atabiliyorum ve insan çıkabilecek olumsuz sonuçlara katlanmak zorunda kalabiliyor. Ama ilk olumsuzlukta vazgeçmeyin. Bazen siz yönlendirilirken, sizin istemediğiniz şekilde uyarı alabilirsiniz ama o uyarıları yapan kişi tecrübe sahibi olduğu için darılıp, vazgeçmektense; oturup ders çıkarın…


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA