image Mustafa Mızrak
HAMAL

Yazı Tarihi : 6.04.2021
 E-Mail : mustafamizrak33@gmail.com

 

Sevgisiz yaşadığımızda cansız, zihin siz bir insanız. İşte biz buyuz; hepimiz toprak ve çamuruz. İşte bizim ilk annemiz budur. Toprak basılır ve sen toprak olarak basılmak zorundasın. Çamursun, hiç bir değerin yok. Buradan oraya savrulan, onunla duvarlar örülen değersiz bir madde olarak kullanılırsın. Ancak Yaratan sana “yaşam soluğu üfledi” ve hemen zihniyet taşıyan bir insan oldun. Konuşuyorsun, çalışıyorsun, yazıyorsun, öğreniyorsun; Sevgi sel bir makine oldun. Ama unutma ki senin kökün topraktır. Mesela “ben günahkârım” diyorsun. Buna rağmen yüreğinin içinde doğru bir kişi olduğuna inanıyorsun.

Biri çok şeyden yoksun, ama birçok kişi her şeye sahip. Birinin sahip olduğuna öteki sahip değil. Eğer bunu teşhis edip kabul ediyorsak bizde alçakgönüllülük var demektir. Çünkü Sevgi insanları çeşitli yöntem ve davranışlarla süsledi. Yani düşündüğün, yaptığın, konuştuğun her ne iyilik varsa, her şey sevginin armağanıdır. Gerçek budur. Her şeyin bir başlangıcı var.

Dolayısıyla sevgi varlığımızı işgal eder ve o nereye istiyorsa oraya yönlendirir. Affetmek unutmak demektir. Korkunç bir şey olmadı ve ciddi bir şey yapmadık. Ama aslında bir şeyler yaptıysak? Sıklıkla her şeyi haklı çıkarmak ve aslında siyah olanı beyaza çevirmek istiyoruz. Bunun bağışlama ile ilgisi yoktur. Affetmek, eylemin değerini düşürmek anlamına gelmez. Bağışlama da, birisinin bize verdiği zarar veya kötülük değer kaybetmemektedir. Bir insanı ya da bir kişiyi affederiz. “Günahkârları sevin, ancak günahtan nefret edin” sözünü unutmayın. Bu açıklama burada tamamen geçerlidir.

 Affetmek ancak istenmesi halinde mümkündür. Bu hiç de böyle değil. Başkasının uğruna affetmiyoruz, kendi iyiliğimiz için bağışlıyoruz. Önemli olan benim bu hissi içimde taşımamdır. Bağışlama, diğer kişinin yaptıklarının yanlış olduğunu veya onu affetmemi isteyip istemediğine bağlı değil. Affetmek bu nefreti kalbimde taşımaya devam etmek isteyip istemediğimle alakalı. Dahası, ona olan öfkem, onun hakkındaki hükmüm, onu reddetmem, onun nefreti değil benim nefretimdir. Affetmek zayıflık gösteriyor. Eğer affedersen, kendini iradesiz bir yufka yürekli olarak göstereceksin. Aslında gerçekte bağışlamak, büyük cesaret ve içsel güç gerektirir. Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA