image Erol Kamalak
TRAFİKTEKİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Yazı Tarihi : 31.03.2021
 E-Mail :

 

"Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir" uygulaması kapsamında ülke genelinde birçok noktada uygulandı.

Pozcu’dan Cemevine gelirken biri erkek, bir kadın polis memuru, beni görünce arabaları durdurdu. Belimden rahatsız olduğum için karşıdan karşıya geçmek benim için oldukça zordu. Polis memurları sayesinde rahat bir şekilde geçtim. Yaya olarak çok mutlu oldum. Trafikte kıymetli olduğumu hissettim. Anlamlı çalışmada emeği olan herkese teşekkür ederim.

Akşam saatlerinde Akademi Hastanesi kavşağında bir anne bebek arabasını hızlı sürerek karşıdan karşıya zor geçirdi. Türkiye’de ve Mersin’de binlerce insan karşıdan karşıya geçemiyor. Birçok tehlikeyle karşı karşıyadır. Ben Mersin’i ele alıyım.

Eski Adese’nin karşısındaki yaya geçidine, yayaların karşıdan karşıya geçmesine dolmuşçular fırsat vermiyor. Korna basarak, vatandaşın panik olmasına ve karşıdan karşıya geçmesine büyük engel oluyor.

Güvenevler Muhtarlığı karşısındaki yaya geçidinde, yaşlılar, engelliler, hamileler, görme engelliler, çocuklu anneler karşıdan karşıya geçme konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Pandemiden önce Pozcu sahiline annem ve babamla giderdim. Akşam saatlerinde herkes sahile akın ediyordu. Sahil yolunda karşıdan karşıya geçmek bazen cesaret istiyor. Canınızı tehlikeye atıp, karşıdan karşıya geçmek zorunda kalıyorsunuz. Bazı sürücülerin hiç vicdanı yok, basıyor gaza ne kural tanıyor ne de insan tanıyor…

Dikenliyol’da, yürümekte zorlanan yaşlı amca karşıdan karşıya geçmekte zorlanıyordu. Sürücü duruma müdahale ederek, yaşlı amcayı karşıdan karşıya geçirdi. Akşam saatlerinde Mezitli’den   Pozcu’ya gelirken otobüste bir şey dikkatimi çekti. Motosiklet sürücüsü motorunu köşeye bıraktı. Gözleri görmeyen canımızı karşıdan karşıya geçirdi.

Bilinçli sürücülerde var. Karşıdan karşıya geçeceğimiz zaman hemen duruyor. Bende selam verip yaya geçidinden karşıya geçiyorum.  Bilinçli sürücü durduğu sırada, arkasındaki cahil sürücüler hemen kornaya basıyor. Durmaması konusunda el kol hareketi yapıyor. Kimi ise küfür ediyor.

Hepimiz yayayız; kimi hasta, kimi yaşlı, kimi çocuk, kimi dalgın, kimi telaşlı, kimi panik, kıymetli sürücüler yaya geçidinde yol vermek en büyük erdemli davranıştır. Bu erdemli davranışı trafikte polis memuru olmadan sergilemeniz, yayalar için en kıymetli davranıştır. 

Bundan sonraki yazımda, yaya geçidinde yayalara yol veren bilinçli sürücülerin plakalarını yazacağım… Kendi köşemden teşekkür edeceğim….


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA