image İhsan Toksöz
MERSİN’İN İKİ ÖNEMLİ KÜLTÜR - SANAT DERGİSİ

Yazı Tarihi : 20.5.2020
 E-Mail : toksoz.yakamoz@gmail.com

 

MERSİN’İN İKİ ÖNEMLİ KÜLTÜR - SANAT DERGİSİ

“Covid -19 Salgını ve Sanat” başlıklı geçen yazımda, her alanda olduğu gibi, sanatçıların, sanat kurum ve kuruluşlarının ve buralarda çalışan teknik kadroların ve hizmetlilerin de ne denli etkilendiklerinden bahsetmiş ve ileriye dönük çözümler konusunda belirsizlikler olduğunu belirtmiştim.

Kentimizde de kamu ve özel sanat- kurum kuruluşlarının da (Devlet Opera ve Balesi, Belediye tiyatroları, bandoları, müzik grupları, sanat kursları ile özel tiyatro, sanat kursları ve sanat dernekleri) olumsuz etkilenenler arasında olduğunun altını çizmiştim.

Bu yazımda kent kültür yaşamına periyodik yayınlarıyla katkı veren iki sivil toplum örgütünün çıkardığı iki önemli dergiden bahsetmek istiyorum.

İçel Sanat Kulübü’nün çıkardığı San Kulüp Bülteni 1992 yılından bu yana 27 yıldır yayınlanıyor ve 221. sayıya ulaşmış bulunuyor. Kent kültür belleğine büyük katkılar sunan bu mütevazi kültür hazinesinin yayınında son zamanlarda sıkıntılar yaşanıyor. Bu derginin muhakkak destek verilerek yaşatılması gerekiyor.

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü ise bugüne kadar gerçekleştirdiği yüzden fazla konser, resital, söyleşi, masterclass, oda müziği yarışmaları vd. yanında, ulusal bazda son on yıldır “AKOB” Kültür ve Sanat Dergisi’ni yayınlıyor. Sadece reklam gelirleriyle yayınlanmakta iken, salgın nedeniyle basımı geciken derginin yayınını mevcut şartlar altında sürdürebilmek için kent aydınlarının katkılarına ihtiyaç var.

Mersin kültür sanat dergilerine aşina bir kent. Geçmişte de bazı dergiler yayınlanmış. Ancak özellikle bu iki dergi periyodik olarak yayınlanan ve yaşamlarını sürdüren - ve sürdürmeleri kent için önemli olan iki yayın olarak başı çekiyor. Desteklenmeleri gerekiyor.

Bu konuda AKOB dergisi için kişisel bir destek çağrısı deneyimimden ve sonucundan bahsetmek isterim size.

Yakınlarda destek için (son sayı pdf kopyasını da ekleyerek) dergimizi tanıyan, tanımayan 90 dostuma ve 4 gruba (yaklaşık toplam 160 kişi) bir destek - istek mesajı gönderdim.

Destek alternatifleri arasında mesaj alıcılarından; a) derneğimize üye olmalarını, b) dergimize reklam bulmakta yardımcı olmalarını c) derneğimize bağışta bulunmalarını istedim. Mesajımı paylaşmalarını da rica ettim. Birkaç kişi şirin destek emojileri göndererek paylaştıklarını bildirdiler. Kendilerine teşekkür ettim.

Mesajın okunmalarını da sonradan kontrol ettim. Hemen herkes okudu.

Sadece 5 kişiden yanıt ve küçük miktarda (etiksel sorumluluk örneği olarak bizlerin yüzünü güldüren ve umutlandıran) bağış desteği geldi. Mesajıma tepki-destek oranı böylece oran olarak % 3.1 olarak gerçekleşti. Destekçi dostlara can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

Çoğunluktan herhangi bir tepki almayınca bir hatırlatma yaptım.

Yine herkes okudu. Tık yok!

Ben şimdi bu ilgisizliği nasıl tercüme edeyim. Seçenekleri aşağıda sunuyorum.

  1. En büyük neden, doğal olarak şu anda yaşadığımız Covid-19 salgını. Karantina şartları gereği insanlar içlerine kapandılar. Kendilerinin ve ailelerinin, yakınlarının finansal, sağlık sorunları ve ileriye yönelik kaygıları nedeniyle bir yanıt vermemeyi seçmişlerdir. Finansal sıkıntılar herkesin belini büküyor
  2. Mesaj gönderdiğim kişilerin çoğu klâsik müzik, opera-bale ile ilgilenmemekte (doğru değil), AKOB’u tanımamakta, son on yıldır yayınını başarı ile sürdüren derginin güçlüklerinin farkında değillerdir. İnsanların hayatlarının söz konusu olduğu böyle bir durumda bu derginin yayınlanıp yayınlanmaması onları ilgilendirmemektedir.
  3. Mesajı alan kişilerin çoğunluğu gönüllü sivil toplum kuruluşlarının kent-ülke kültür-sanat yaşamına ne gibi katkıları olduğunun farkında değildir.
  4. Ve eminim ki bir kısım kişiler benim mesajımı okuyunca; “Koyun can derdinde, kasap mal derdinde” diye düşünmüşlerdir.

 

Cevap Seçenekleri: A - B -  C - D /  HEPSİ

Doğru Cevap: HEPSİ

Soru ve cevaplar çeşitlendirilebilir. Haklı sonuçları, çoğunluğu rahatlatabilir.

Şimdi burada en son (D) seçeneğini biraz açmak isterim. Aşağıdaki örneklemem, orijinal cümlenin mecazî anlam içeriğine uygun olarak kullanılmıştır. Başka türlü algılanmamasını rica ederim.

Bazı insanlar- ilgileri olsa da, olanakları elverse de - sanat üretici ve sunucularının sorunlarının çözümünün kendilerinde olmadığını düşünüyorlar. İstenen küçük bir destek de olsa (akmasa bile damlar) nasılsa birileri işin ucundan tutacaktır diye düşünerek ihmalkâr davranıyorlar. Bu bir görevse, başkaları devrededir diye düşünüyorlar.

Bu kişiler kendi seçtikleri bir yerlerden besleniyorlar ve bunu yeterli görüyorlar. Zor yaşam koşullarında iyi beslendiklerini ve bunun yeterli olduğunu sanıyorlar. Güneşe çıkmıyorlar, bir takım temel besin takviyeleri almaları gerektiğini öğrenmemişler ya da dikkate almıyorlar.

Oysa “Sanat” insana gerekli olan “güneş ışığını ve aydınlığı” getiriyor.

“Sanat” içinde her türlü yararlı antioksidan ve vitaminler olan bir gıda takviyesi.

“Sanat” ruhun gıdası!

Bu yazımı okuyan kişilerin içinden bazılarının yanlış bir yorumla kendilerini yukarıda bahsedilen kişi-grup resminin içine sokmalarını istemem. Bu yazımın kesinlikle böyle algılanmamasını dilerim. İçinde yaşadığımız şartların elbet ben de farkındayım. Onun için “Sözüm meclisten dışarı” diyorum ve okurlarımın tümünü tenzih ediyorum.

Bu bir hayal kırıklığı yazısı da değildir. Sadece bir durum saptamasıdır.

Amacım, “Sanat”ın yüceliğine ve insan yaşamı içindeki vazgeçilmez gerekliliğine vurgu yapmaktır. Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

Biz sivil toplum neferleri güçlüklere alışığız ve gönüllü görevimizi sürdüreceğiz. “Umarım!”

Bugün ilgilerini-desteklerini esirgeyenler, erteleyenlerin çocukları, torunları geleceğin sanatseverleri, destekçileri olarak bizim potansiyel hedef kitlemizdir.

İnanmak, başarının mayasıdır.

Kasabın kapısından dönmek yaşam çabalarını daha anlamlı kılacaktır.

Kendimi bir modern “Sadhu” gibi hissediyorum,

Biraz değiştirerek, “Yüce bir amaç uğruna dilenmek” diye tercüme edebiliriz bu benzetmeyi.

Açıyorum, kapıyorum. Ben bunu hep yapıyorum!

İyi günlerde birlikte olabileceğimiz yeni dostlar, üyeler, destekçiler bulabilmek umuduyla…

Sağlıklar dilerim.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA