image Gencay Olcan
Hayata vizörden bakanlar

Yazı Tarihi : 6.05.2020
 E-Mail :

 

Merhaba değerli okuyucular. İlk köşe yazımı ‘Fotoğraf’ üzerine yazmak istedim çünkü tecrübelerim, hayatım, düzenim ve benliğim tamamen ‘Fotoğraf’ üzerine kurulu bir dünyada oluştu. ‘Fotoğraf’a küçük yaşlardan itibaren başladım ve o günden bugüne hayata hep vizörden (Fotoğraf makinelerinde konuyu kadrajlamaya yarayan kısım) bakmaya çalıştım. ‘Fotoğraf’, hem mesleki anlamda hem de farklı bakış açıları kazanmak anlamında beni ben yapan şeyin ta kendisi oldu. ‘Fotoğraf’ sayesinde insanları, doğayı, çevreyi, sanatı, hayvanları ve canlıları tanıma fırsatı buldum. Onlarla bire bir ‘Fotoğraf’ sayesinde duygularımı ifade edebildim.

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite hayatım ve hatta mesleğe başladığım günden itibaren ‘Fotoğraf’la her zaman barışık içinde yaşadım. ‘Fotoğraf’ benim diğer yarım oldu. Yani kısacası ‘Fotoğraf’ benim ekmeğim, aşım, işim, hayal gücüm, tutkum ve şu hayattaki tek gözdem oldu. Kendimi ifade etme biçimim hatta var olma şeklim oldu diyebilirim. Peki, ‘Fotoğraf’ deyince sizin aklınıza ne geliyor? O ‘An’ı ölümsüzleştirmek mi? Yoksa zamanı durdurmak mı? Yoksa başka bir şey mi? Bazen öyle anlar olur ki; bir kare ‘Fotoğraf’ bütün dünyamızı değiştirebilir. İyi bir ‘Fotoğraf’ çekmek ya da kötü ‘Fotoğraf’ çekmek önemli değil. Önemli olan o duyguyu nasıl verdiğinizdir. Fotoğraf’a baktığınızda hissettiklerinizdir. Tabii ki belli teknikler kullanılarak ortaya çıkan fotoğrafı herkes çeker ama onu sizin gözünüzden yansıtarak vermeniz daha etkili olacaktır.

Bazen bir fotoğraf bir kelimeye bir cümleye hatta bir kitaba bile bedel olabilir. Ben de ‘Fotoğraf’ların dili olduğuna inananlardan biriyim. Onlar sadece konuşur biz de göz kulağıyla onları dinleriz.  ‘Fotoğraf’ın hayatımızda ne denli önemli olduğundan bahsettikten sonra bir de olayın diğer tarafı var tabii. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve hızla gelişen ağlarla beraber birçok sosyal medya hesabı hayatımıza girdi. Sosyal medya ile birlikte bilgi ve ‘Fotoğraf’ paylaşımları giderek arttı. Artan bu paylaşımlarla beraber artık ‘Fotoğraf’lara artık bakamaz olduk. Çünkü ‘Fotoğraf’ hissizleşen insanların içinde hissizleştirildi. Yediğimiz yemekten tutun, içtiğimiz çay, kahve ve yaptığımız her şeyin ‘Fotoğraf’ını çeker olduk ve bunu insanlarla paylaşır olduk. Peki neden? Küçücük bir telefonla insanların evine, mutfağına, salonuna hatta yatak odalarına misafir olduk. ‘Fotoğraf’ı değersizleştiren insanlarla hep aynı kefede olmaya devam ettik ve o kefeden çıkmaya hiç niyetimiz yok gibi… Sağlıcakla kalın.


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA