image Mustafa Mızrak
NASIL CAHİL OLUNMAZ

Yazı Tarihi : 16.10.2020
 E-Mail : mustafamizrak33@gmail.com

 

Öğrenilmiş cehaletlerini medyada sergileyenler yaptıklarını, sadece öğretmenlerinden ve toplumdan aldıkları eğitimle değil, aynı zamanda kendilerini gündelik olarak denetleyen "ustalarından" aldıkları olaylarla da gerçekleştirmektedirler.Aslında hepimiz bilimciyiz. Çevremizi anlamaya, çoğu kere eksik ya da mantıksız görünen verilerden anlam çıkarmaya çalışıyoruz. Sınırlı duyu organlarımızla topladığımız bilgiler sayesinde, bu karmaşık dünyanın şifresini çözmek için çabalıyoruz. Ara sıra “deneyler” yapıyor, dünyaya dair kuramımıza uyup uymadığına bakıyoruz. Fakat şunu kabul etmeliyiz: Çoğunlukla karanlıkta tökezleyerek ilerliyoruz. Gerçekliğe şurasından burasından göz attıkça, içinde yaşadığımız karanlığın derinliğini, cehaletimizin büyüklüğünü daha iyi anlıyoruz.

 

Cahilin cahile bir şey öğretmesi, kaldırım taşıyla kuluçkaya yatan bir tavuktan çifte yumurta beklemeye benzer. Ne akıl ne gerçek doldurabilirsiniz o kovayı, o çuvalı. Akıp gider her şey. İşlerine gelen de budur. Cahilin cahile öğretmesi güçtür ama cahilin cahili yönetmesi hiç de yorucu değildir.Cahilliğin, yalanın, hilebazlığın dümenini çeviren, yelkenini indiren, küreğine asılan insanlardan lütfen uzak durun.

 

Kulaktan dolma öğrendikleriyle bir ömür geçirir bazı insanlar. Başka bir ömür bağışlansa o ömrü de çarçur eder. Öğrenmeye, değişmeye kulağı sağır, gözü kördür.Zehirli uyuşukluklar, kara cahillikler toplumları sardı mı insanın da geleceğini karartır. Tutsak alınmış insanı top atsanız uyandıramazsınız tatlı uykusundan. Gözü kulağı azıcık açık insana, zırcahilden daha fazla şey öğretmek mümkündür elbette.

 

Cahil, yedikçe yer.Doymak nedir bilmez.Cahili bol olan ülkede dürüst insan barınmaz. Cahilin açtığı yaralar, kolay kolay kapanmaz.Yükselmiş bir cahile, çevresindeki hiç kimse, ‘cahil’ diyemez.Cahille tartışayım deme,yaralar ya da öldürür.Cahil, güçlüdür.Gücünü başka cahillerden alır.Yalancıyla cahil arasındaki kavga hangisinin önde yürüyeceğiyle ilgilidir.Biz sanki insanlarımızı "cahil olmaları için eğitiyoruz"Sonunda "cehalet eğitiminden geçmiş, cahil diploması almış" kişiler üretiyoruz.Bizim köylülerimizin pek çoğunun öyle derin bir eğitimi yoktur.Ama doğanın kucağında yoğrulmuş ve bozulmamış olan köylü vatandaşlarımız duygu ve düşüncelerini genellikle, pek güzel, kestirme olarak, pat diye ifade ediverirler. Cehaletin bu kadarı ancak eğitimle olabilir" yargısının zaman zaman yansıyan iki örneğini görürüz çevremizde.

 

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA