image Erol Kamalak
Sansür

Yazı Tarihi : 24.07.2020
 E-Mail :

 

24 Temmuz, Türk Basınından ‘Sansür’ün kaldırılışının 112. yıldönümü..

 

Tarihsel sürecine baktığımızda Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih 10 Mayıs 1876’dır.

 

24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde sansürün kaldırılması olarak ifade edilir.

 

Türkiye’de biz gazeteciler için tarihi bir öneme sahip olan 24 Temmuz tarihi, Türk Basını’ndan sansürün kaldırılışının yıldönümü ve basın bayramı olarak kutlanıyor…

 

Kutlanıyor kutlanmasına ama ne şekilde?

 

Türkiye’de görev yapan gazeteciler, hem ekonomik hem de mesleki sorunlarla boğuşuyor…

 

Evet, sorunlarımız var ama buna çözüm bulan yok..

 

Kamuoyunun aydınlatılmasında önemli bir rolü olan biz gazeteciler, yoğun bir tempoda ve stres altında hemen hemen her gün haber peşinde koşuyoruz..

 

Biz gazeteciler birçok olayın aydınlanmasında aktif rol oynarken; kendi sorunlarımıza çare bulamıyoruz. Yani; ‘Terzi kendi söküğünü dikemiyor.”

 

Hiçbir gazeteci baskıya ve sansüre uğramamalıdır. Baskı ve sansür işin içine girerse, özgürlüğümüz kısıtlanmış olur.. Peki, basın özgür mü sizce?

 

Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmek mümkün değildir.

 

Bunu rakamlarla ifade edecek olursak, Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde bu yıl 180 ülke arasında 154'üncü sırada yer aldı. Geçen yıl 157'nci sırada yer alan Türkiye, bu yıl üç sıra yükselmiş oldu. Ne kadar büyük bir başarıya imza atmışız ama!!


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA