Arslan: “Alata için hukuksal mücadele edeceğiz”

Tarih: 13 Ocak 2021 Çarşamba 16:24

Mersin Çevre ve Doğa Derneği, doğal sit alanı olan Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü alanının bütünlüğünün ne için bozulmak istendiğine değindi. Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, “Alata hepimizin, ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Alata’nın korunması için bundan sonra da derneğimiz demokratik ve hukuksal mücadele etmeye devam edecektir. Mersin halkının Alata’ya sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Haber- Barış Köksal

Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Erdemli Alata’da bulunan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü alanının doğal sit alanı olmasına rağmen bir kısmının korumaya alınma nedenlerinin açıklanmasını istedi. Mersin Kent Konseyi salonunda yapılan basın açıklamasına Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Mersin Çevre ve Doğa Derneği ikinci Başkanı Kenan Hoplar, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi ve dernek üyeleri katıldı. Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Alata’da bulunan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün önemine işaret ederek, “Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün görev alanı göller yöresi dışında bütün Akdeniz bölgesini kapsamaktadır. Sadece 83 dekarlık alanının koruma altına alınmasının nedeninin madencilik, kirli teknolojiler, endüstriyel tarım, hayvancılık ve imar rantının olmamasını diliyoruz” diye konuştu.

“RANT POLİTİKALARI YAŞAM ALANLARIMIZI KİRLETMİŞTİR”

Erdemli Alata’da bulunan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün bulunduğu alanın doğal bir sit alanı olduğuna ve önemli bir misyon yüklendiğine işaret eden Aslan, “Gezegenimiz küresel ısınma ve iklim ile karşı karşıyadır. Ülkemiz iklim krizi yüzünden kuraklık tehdidi yaşıyor. Susuz yaşam tehlikesi bizi bekliyor. Su biterse hayat biter bilinciyle bundan sonra bilimsel metotlarla yaşam alanlarımızı korumamız ve iklim krizine karşı mücadele etmemiz gerekirken ülkemizde genel olarak ne yazık ki sürdürülebilir gelişme adı altında kültür varlıkları tabiat varlıklar sit ve koruma alanları ranta kurban edilmektedir. Rant politikaları ile kentimizde yaşam alanlarımız vahşi madencilik, kirli teknolojiler, endüstriyel tarım ve hayvancılık yüzünden talan edilerek kirletilmiştir. Bölgemizin akciğerleri ülkemiz ve kentimiz için çok önemli araştırmalar yaşan ve bir laboratuvar niteliğini taşıyan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün yeri birinciderece doğal sit alanıdır. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün görev alanı göller yöresi dışında bütün Akdeniz Bölgesini kapsamaktadır. Ana göre başlıkları ise meyvecilik, bağcılık, sebzecilik, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitkiler, toprak su kaynakları ve arıcılık olarak belirlenmiştir. Kurumun çalışmaları verim ve kaliteyi geliştirmek, tohumluk üretmek, fidan temin etmek, toprağın verimlilik potansiyelini belirleyerek, uygun gübreleme teknikleri geliştirmek, su kaynaklarını korumak ve rekolte tahmin raporları hazırlamak işlerdir” ifadelerini kullandı.

“ALATA’NIN RANTA KURBAN EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Doğal bir sit alanı olan Alata’nın 83 dekar alanının koruma altına alınmasının ranta dönüşmemesini dilediklerine ifade eden Aslan, “Ülkemiz ve kentimiz için çok önemli bir işleve sahip olan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nün yerinin tamamının koruma alanı iken, son zamanlarda alanın koruma bütünlüğü bozularak sadece 83 dekarlık alanının koruma altına alınmasının nedeninin madencilik, kirli teknolojiler, endüstriyel tarım, hayvancılık ve imar rantının olmamasını diliyoruz. Yetkililerden Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nün yerinin koruma bütünlüğün bozacak olan ve sadece 83 dekarlık alanın koruma altına alınmasının nedenlerinin açıklanmasını istiyoruz. Alata hepimizin, ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Alata’nın korunması için bundan sonra da derneğimiz demokratik ve hukuksal mücadele etmeye devam edecektir. Mersin halkının Alata’ya sahip çıkmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ALATA TARIM ÜNİVERSİTESİ OLMALI”

Mersin Çevre ve Doğa Derneği ikinci Başkanı Kenan Hoplar, basın açıklamasının okunmasından sonra konuyla ilgili görüşünü belirtti. Erdemli Alata’nın tarımsal gelişme adına öncü rol oynayabileceğine dikkat çeken Hoplar, “Türkiye’de bir tarım üniversitesi yok. Hollanda Konya’dan oldukça küçük olmasına rağmen beş tane tarım üniversitesi var. Ekolojik ve toprak yapısı uygun olmadığı halde buna sahipler. Tarımın yok edildiği ülkemizde, tarımın anavatanı olması gereken ülkemizde burası tarımsal gelişme için öncü bir rol de oynayabilir ve bir tarım üniversitesi olmalı. Bu konuda toplumsal dinamikleri zorlamak gerekiyor” diye konuştu.

“YARGIYA BAŞVURACAĞIZ”

Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan bir gazetecinin “Yargıya başvurma gerekçeniz ne yönde olacak?” sorusu üzerine, “Alata Bütünsel bir alandır. Büyük bir kısmı Birinci dereceden sit alanıdır.Doğal sit alanı sadece 83 dekarlık bir alanı kapsamıyor. Daha büyük bir alanı kapsıyor ve birçok endemik bitki yetişiyor. Bu anlamda Alata’nın bütünlüğünün bozulmaması için yargıya başvuracağız. Bizlere gelecek cevaplara karşın bizler de bu konuda hareket edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“CUMURİYET TARİHİNİN EŞSİZ BİR ARAZİSİ”

Alata alanı için başta Cumhurbaşkanı ve ilgili Bakanlıkların açıklama yapmaları gerektiğini dile getiren Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, “2 milyon 660 bin metre kara alanın 80 bin metrekaresi özel korumaya alındı. Burası sit alanı olarak değerlendirilecek bu kadar. Dışarıdan bir vatandaş bu kararı değerlendirirken ne anlar? Benim bu kararda anladığım bu 80 bin metrekareyi bir kenara koyacağız. Zaten kararnamenin ekinde nasıl çizildiği de belirlenmiş durumda. Geri kalan arazi alanı iki milyon metrekaredir. Ne olacak geriye bu arazi? Tüm mesele burada, sayın Cumhurbaşkanı veya ilgili bakanlar bu konuda açıklama yapmalı. Cumhuriyet tarihi boyunca koruna gelmiş bir araziyi eşi benzeri olmayan bu araziyi, 3 bin 600 metre sahil uzunluğunda bir arazi bu. Ne kadar önemli bu, nerede görülmüş bu kadar uzunluğa sahip bir sahilde hiçbir engeli olmayan kullanılabilir bir arazi? Cumhuriyetin bir değeri buraya saha önce üniversiteler yapalım denildi. Zirai alanda toplumu aydınlatacak olan Alata böyle bir misyona sahiptir” dedi.


Etiket: Mersin, Çevrevedoğaderneği, Alata, Erdemli


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA