Kızıltan: “Pandemide seri şekilde çözüm üretebildik”

Tarih: 10 Ocak 2021 Pazar 16:33

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, MÜSİAD Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Yıldızgörer ve MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Kanal 33 TV’de yayınlanan Kerem Türk ile Yüz Yüze Programına konuk oldular. Kızıltan,pandemide çözümü seri şekilde ürettiklerini ifade ederek, “Sokağa çıkma yasakları başladı, iş yerleri kapandı. İlk ihtiyaç gıdaydı. Belediyeler iyi bir organizasyonla gıda dağıtmaya başladı. Bunu da tüm belediyelerimiz başarılı şekilde yürü

Haber- Barış Köksal

Kanal 33 TV’de konuşan Ayhan Kızıltan, Talat Dinçer, Serdar Yıldızgörer ve Hasan Engin, 2020 yılını ekonomik ve pandemi sürecinin ekonomiye etkisini ele aldılar. Kızıltan, 2021 yılının 2020’yi aratmamasını umduğunu dile getirerek, “Başlangıçta hepimiz ne yapacağımızı şaşırdık ama iş dünyası ve hükümet birlikte çalıştı. TOBB tüm odalardan raporlar topladı. Sorunlar neler olabilir araştırdık sunduğumuz rapor tüm Mersin’in raporu olarak değerlendirildi. Ardından yurt genelinden gönderilen tüm bilgiler harmanlanıp ilk önlemler açıklandı. Tabi bu beklenmedik bir olumsuzluktu. Yap, işleme koy, aksaklık çıkarsa düzelt şeklinde önlemler alındı. Biz, Mersin’in sıkıntılarını anlatan bir rapor gönderdik ama ülkenin her yerinde aynı sorunlar vardı. Mersin ölçeğinde üyelerimizle sürekli diyalog halindeydik. Örneğin kısa çalışma ödeneği başvurusu çok karmaşık bir yapıdaydı. Müracaat ediyorsunuz, 1-1,5 ay sonra onay çıkıyordu. Biz bunu iş dünyası ile görüştük. Ardından İŞKUR ile görüştük ve neden geciktiğini araştırdık. Çözümü için adımlar attık. Odamız bünyesinde 41 sektörde komitemiz var. Onlar kendi üyeleriyle sürekli diyalogda oldu. Sorunlar güncel şekilde tespit edildi, çözüm önerileri güncel şekilde hazırlandı” dedi.

“SADECE MERSİN’E YÖNELİK ÇÖZÜM SAĞLANACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

Devletin kullandığı gücün ekonomik sorunları çözmeye yetmediğini vurgulayan Kızıltan, “TOBB o dönemde Nefes Kredisi uygulaması yaptı. Biz de Mersin olarak varlığımızın büyük bölümünü buraya aktardık ve üyelerimize Odalar Birliği’nin anlaştığı birkaç banka aracılığıyla uygun faizle krediler dağıtıldı.  İşletmeler arasında yaşanan tüm sıkıntı paraya dayanan ekonomik sıkıntılardı. Geçmişten gelen borçlar, yeni alınan krediler. İstihdamın üzerindeki yükler. Hepsi üst üste binince bir anda hepsi şişti. Ardından yapılandırma çıktı. Bu sorunlar sadece Mersin değil Türkiye’nin tüm şehirlerinde var. Yapılandırma bizim de Hakkari’nin de Ankara’nın da çabalarıyla çıktı. Sonuçta sorunlar aynı. Sadece Mersin’e yönelik bir çözüm sağlanacak diye bir şey yok. Türkiye genelinde çözüm arandı çünkü sorunlar ortak. Türkiye’deki tüm sorunları herkes biliyor. Biz bildiriyoruz, Esnaf Odaları Bildiriyor, Dernekler, Sendikalar bildiriyor. Cumhurbaşkanı’na kadar herkes sorunları biliyor ama Devletin gücü hepsine yetemiyor. Biz yine dün özellikle büyük sıkıntı çeken komitemiz olan, lokanta ve kafelerin bulunduğu komite ile toplantı yaptık. Artık krediyle de hibeyle de olmaz diyorlar. Bizim çalışmamız lazım. Belirli kurullara göre çalışmaları gerektiğini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

“LÜTFİ ELVAN, KENDİSİNİ SÜREKLİ GELİŞTİREBİLEN BİR İNSAN”

Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve atana Lütfi Elvan’ın yeni görevinin sevindirici olduğunu belirten Kızıltan, “Sayın Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu ilk günlerde de yine Kanal 33’te değerlendirme yapmıştım. Lütfi Bey’in mutfaktan, Devlet Planlama Teşkilatı’ndan yetiştiğini söylemiştim. Bu kurum devlete çok büyük bürokratlar, başbakanlar yetiştirmiş bir kurumdur. İşin mutfağından gelen bir teknokrat, bürokrat olduğu için Sayın Lütfi Elvan’ın o göreve getirilebilecek ender insanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Lütfi Bey, inisiyatif kullanabilen, soran, soruşturan, sabit fikirli olmayan, kendisini sürekli geliştiren bir insan. Bizim bağrımızdan çıkmış Türkiye’nin bir bakanı. Gidişat da iyi gidiyor. Biz şimdi onu biraz rahat bırakıyoruz. İşi çok. Önce Türkiye’yi düzeltsin. Türkiye düzelirse Mersin’de düzelir. Şimdi dilediği gibi rahat çalışsın. İlerleyen zamanlarda zaten rahatsız edeceğiz” diye konuştu.

“PANDEMİ GİBİ BİR DURUMU BEKLEMİYORDUK”

Ne devletin ne de belediyelerin, ve iş insanlarının, halkın pandemi gibi bir durumu beklemediklerini ifade eden Kızıltan, “Seri şekilde çözüm üretebiliyoruz ve dayanışmaya yatkın bir karakterimiz var. Belediyeleri de izledik hepsi ilk ihtiyaçlar ne olabilir diye düşünerek hareket etti. Sokağa çıkma yasakları başladı, iş yerleri kapandı. İlk ihtiyaç gıdaydı. Belediyeler iyi bir organizasyonla gıda dağıtmaya başladı. Bunu da tüm belediyelerimiz başarılı şekilde yürüttü. Ardından bizlerle, MTSO ile sıkı diyalog kurdular. Fikir alışverişinde bulunduk. Üyelerimizin sıkıntılarını ya da gördüğümüz eksikleri, aksaklıkları, vatandaştan gelen talepleri aktardık. Hatta sadece belediye başkanları değil Valimizi de aradık ve anında çözümler üretildiğini gördük. Başta Sayın Valimiz olmak üzere kenti yöneten belediye başkanlarımız, emniyet müdürümüz, tüm kurumlarımız büyük bir dayanışma içinde çalıştı. Türk halkı bir felaket sırasında, bir dış düşmanın istilası altında bir savaşta çok çabuk bir araya gelip dayanışma ruhumuz ortaya çıkıyor. Biz burada da başlangıçta o ruhu gördük. Ama tabi hiç istemediğimiz şekilde siyasi çekişmeler de oldu. Bu çekişmelerden dolayı da bazı hizmetler sekteye uğradı. Bu çekişmeler direkt halkı, bizleri etkiliyor. Biz meclis toplantılarındaki dili hoş karşılamayız. Bugüne kadar kavga ile çözülen bir mesele görmedik. Bugün güçlüsündür kavga edip çözmeye çalışırsın ama bitiremezsin, o sürekli büyür devam eder. Bu nedenle hepimiz üslubumuzu çok dikkatli kullanmalıyız. Örneğin ben MTSO Başkanıyım. Bir siyasi kişilik değilim. Meclis Üyelerimiz de burada. Hepimizin ayrı bir siyasi görüşü var. Ayrı siyasi kimliği var. Etnik kökeni, mezhebi var. Ben Oda başkanı olarak çıkıp kendi değerlerime göre davranırsam anında tepkiler gelir ve kavgaya başlarız. Siyaseti yaparken de buna bakmalı. Siyaset ülkeyi geliştirip halkı mutlu etmek için yapılır. Türkiye’de bu konuda bir terslik var. Siyasetçi mi halkı mutlu edecek, halk mı siyasetçiyi mutlu edecek karışıklık var. Mersin’deki belediye meclislerinde de TBMM’de de kavgalar olmamalı. Benim bu kavgaları açıp izlemeye yüreğim yetmiyor. Bizim MTSO’da da 99 kişilik meclisimiz var. Herkes aykırı fikirler söyleyebiliyor ama biz bunları konuşarak çözüyoruz. Uygar bir toplumsak kavga etmeden sorunları çözmeliyiz. Mecliste alınan kararların halkın bir kısmı siyasi olarak kararlar alınıyor diyor bir kısmı başka şekilde düşünüyor. Böyle olunca halk da bölünüyor. Şehrin gelişmesini sağlayacak kararlar siyasete alet edilmemeli. Meclisten beklentimiz kentin önünü açacak kararların siyaset nedeniyle engellenmemesi” şeklinde konuştu.

“BAZI KONULAR SİYASETE ALET EDİLMEMELİ”

Mersin Üniversitesi’ne destek olmaya çalıştıklarını söyleyen Kızıltan, “Bir anda hastanelere yağılmalar başlamıştı ve ihtiyaçları olacağını öngörmüştük. O dönem herkes hücum edince teçhizat, maske, önlük bulunmuyordu örneğin. Hemen bize bir liste gönderdiler ve üniversitemize çok sayıda malzeme alıp gönderdik. Yapılanları aman duyuralım, insanlar görsün diye bir kaygımız yok. Bu nedenle duyurmayı gerekli görmedik. MTSO olarak bir komisyonumuz var ve sürekli Belediye Meclis Toplantılarını izlemeye gidiyor. Ben de Meclis Başkanımız da bazen bizzat katılıyoruz. O meclis, tüm Mersin’in kendisini izlediğini biliyor. Bundan sonra daha dikkatli olacaklarını umuyorum. 2021’den beklentilerimden birisi de budur. Mersin ile ilgili inisiyatif Mersin’dedir. Çünkü Mersin’in neye ihtiyacı olduğunu biz biliriz. MTSO’nun meclisi neden uyumlu çalışıyor çünkü inisiyatif bizdedir. Başkasından talimat almıyoruz. 2021 için umutlu olmalıyız. Bugüne kadar yandık, bittik mahvolduk edebiyatı hiç yapmadık çünkü her şeyden önce moral gerekiyor. Aşı konusu var. Beni arayıp aşı olmak ister misiniz deseler hemen olurum. Bazı konular var ki siyasete alet edilmemeli”


Etiket: Mersin, MTSO, AyhanKızıltan,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA