Gündoğdu: “Sorunun değil, çözümün bir parçası olacağız”

Tarih: 30 Aralık 2020 Çarşamba 16:40

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) izleme kurulu özel eğitime gereksinimi olan öğrencilerin ve ailelerinin yaşadıkları sorunların çözümü adına talep ve öneriler içeren aylık raporu yaptığı basın açıklaması ile duyurdu. Eğitim-Sen izleme kurulu adına raporu okuyan şube sekreteri Semih Gündoğdu, “Mersin eğitim izleme kurulu olarak eğitime dair eğitim emekçilerinin, velilerimizin ve öğrencilerimizin sesi olmaya çalışacağız” dedi

 

Haber- Barış Köksal

Eğitim-Sen uzaktan eğitim sürecinde özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sorunlarına dair yer verdiği tespitleri Memur-Sen binasında gerçekleştirdiği basın açıklaması ile paylaştı. Eğitim-Sen Mersin şube sekreteri Semih Gündoğdu, “Bizi yönetenlerin salgın ile mücadele etmek yerine sermayeyi korumaya çalışan tavırları geniş halk kitlelerinin sorunlarını daha da artırmıştır. Sadece çarklar dönsün, ekonomi çökmesin diyenler halkı kandırmaktan çekinmemişlerdir” ifadelerini kullandı. Covid-19 salgının eğitim alanını ciddi olarak etkilediğini ifade eden Gündoğdu, “Yaşadığımız salgın sürecinde birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlarla karşılaştık. Bu süreçte başta öğrencilerimiz olmak üzere, veliler ve eğitim emekçileri görmezden gelindi. Milli Eğitim Bakanlığının tutarsız ve günü birlik kararlarının sonucunda en büyük mağduriyeti başta öğrenciler olmak üzere tüm toplum yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. Bizi yönetenlerin salgın ile mücadele etmek yerine sermayeyi korumaya çalışan tavırları geniş halk kitlelerinin sorunlarını daha da artırmıştır. Sadece çarklar dönsün, ekonomi çökmesin diyenler halkı kandırmaktan çekinmemişlerdir. Mersin Eğitim İzleme Kurulu olarak Eğitime dair eğitim emekçilerinin, velilerimizin ve öğrencilerimizin sesi olmaya çalışacağız. Sorunların üzerini örtmek isteyen ve görmezden gelenlere karşı inatla herkese sorumluluklarını hatırlatıp, sorunun değil çözümün bir parçası olmanın mücadelesini vereceğiz. Bugün özel eğitime gereksinimi olan öğrencilerin ve ailelerinin yaşadıkları sorunları ve sorunların çözümü için taleplerimizi ve önerilerimizi içeren raporumuzu kamuoyuna sunmak isteriz” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİN EVDE KAPALI KALMASI SOSYALLEŞMELERİNİ ENGELLEMİŞTİR”

Uzaktan eğitim sürecinde özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin yaşadıkları sorunlara sırasıyla değinen Semih Gündoğdu sosyal alanların kısıtlamasına ilişkin yer verdiği konuşmasında, “Okulların en önemli özellikleri bu çocuklarda sosyal ortamda iletişim kurmalarına yardımcı olmaktır. Öğrenciler açısından bakıldığında bütün gün evde kapalı kalmak sosyalleşmelerini engellemiştir.  Bu durum engellenince bu çocuklarda öfke nöbetleri, kendine ya da aile bireyine zarar verme gibi etkenler görülmeye başlamıştır. Öğrenci velilerin bu durumla baş edebilmesi için psikolojik destek alması gerekirken yalnız bırakılmışlardır. Aileler de çocuklarının ekran karşısında öfke nöbeti geçirmemeleri için derslere katılmamayı tercih etmişlerdir. Davranış problemleri, korku, psikolojik ve fiziksel problemlerde artış yaşanmıştır” şeklinde konuştu.

“İNTERNET BAŞINDA KALMAK BİRÇOK SORUN DOĞURDU”

Uzaktan eğitimde öğrencilerin fiziki nedenlerden etkilenmesinin aksamalar yarattığını söyleyerek, “Öğretmenler uzaktan eğitim verirken çocukların aynı anda ses çıkarması, ailelerin devamlı uyarıları ayrıca evde normal okula giden diğer öğrencilere öncelik vermeleri, internet kotalarını ve dijital aletlerini onlardan yana kullanmaları eğitimlerinin aksamasına neden olmuştur. Öğrencilerin iletişim araçları ile eğitim görmeye hazır olmamaları, aileyi öğretmen rolünde kabul etmek istememesi eğitimde aksaklık yaşanmasına neden olmuştur. Bütün gün internet başında kalan öğrenci ve öğretmenlerde stres kaynaklı baş ağrısı, sinirlilik, depresyon, dikkat dağınıklığı, öfke nöbetleri, görme problemleri gibi birçok sorunun baş gösterdiği tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL EĞİTİME UYGUN NİTELİKTE OKUL SAYISI ÇOK YETERSİZ”

Özel eğitime ihtiyacı olan engelli bireylerin yeterli okul ve sınıfa sahip olmadıklarını vurgulayan Gündoğdu, “Özel eğitim için gerekli bilgi, hizmet ve fiziksel çevre koşullarının özel eğitim kapsamında olan engelli çocuklar için yeterince ulaşılabilir hale getirilmemiş olması düşündürücüdür. Engellilerin eğitimi açısından hayati önem taşıyan özel eğitime uygun nitelikte okul ve kurumların sayısı hala çok yetersizdir. Türkiye’de 2020 itibariyle 1.417 özel eğitim veren kurum varken, özel eğitimden yararlanan öğrenci sayısı 425 bin 774’tür. Özel eğitime bütçeden ayrılan paya bakıldığında, bu gerçeği açık bir şekilde görmek mümkündür. Mevcut özel eğitim okulları ve kurumların belli illerde yoğunlaşması, diğer iller ve bölgelerde yaşayan engellileri ve ailelerini çaresizliğe itmekte, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak adımlar atılmamaktadır. Öğrenciler uzun süre eğitimden ayrı kalması kazanımların unutulmasına, öğrenme açısından gerilemeye ve okula başlandığında okula uyum sıkıntısı yaşamasına, çocukların okuldan soğumasına, eğitimin sil baştan yapılmasına neden olacağı kesindir. Uzun vadeli önlemlerin alınmamasının bu tür risk grubundaki çocuklara yansıması ağır olacaktır” dedi.

“AİLELERİN UZAKTAN EĞİTİME BAKIŞ AÇISI EĞİTİMİ ZORA SOKMUŞTUR”

Uzaktan eğitime erişmekte zorlanan ailelerinin bu vasıtalara ulaşmamalarının eğitimlerini olumsuz etkilediğinin altını çizen Gündoğdu, “Örgün ve yaygın eğitim alan özel gereksinimli öğrencilerin birçoğu taşımalı olarak okullara getirilmektedir. Bu çocukların çoğu yoksulluk sınırın da olan ailelerin çocuklarıdır. Köylerden ve kentlerden taşımalı getirilen öğrenciler ailelerinde alt yapı yetersizliğinden dolayı ya internet yoktur ya da eğitim alacakları teknoloji aracına sahip değillerdir. Zoom uygulaması MEB’in verdiği 8 GB internete dahil olmadığı için birçok eğitimci ve velilere fahiş fiyatlar çıkmaya başlamıştır. Ailelerin birçoğu bu durumu bahane ederek uzaktan eğitime katılmamayı tercih etmişlerdir. Eğitimin önce EBA üzerinde başlaması ve daha sonra Zoom uygulamasına geçilmesi birçok ailenin uygulamayı kullanmakta zorlanması ayrı bir sorun teşkil etmiştir. Bazı ailelerin türkçe dilini bilmemeleri iletişim sorununa neden olmuştur. Ailelerin uzaktan eğitime bakış açısının olumsuz olması eğitimi zora sokmuştur. Ailelerin çocukları ile ne şekilde ve hangi yöntemlerle ilgileneceğini bilmemeleri,  gerekli materyallere sahip olmamaları, öğretmen disiplinini verememeleri ve çalışan ailelerin çocuklarına bakacak kişilerinin olmaması uzaktan eğitimi olumsuz etkilemiştir” şeklinde konuştu. Eğitim-Sen Mersin Şube Sekreteri Semih Gündoğdu eğitime ve toplumsal yaşama yönelik politikaların belirlenmesi  ve uzaktan eğitime dair öneri ve talepleri  sırasıyla okuyarak basın açıklamasını noktaladı.


Etiket: eğitimsen, uzaktan, eğitim, eba, zoom, öğrenci, eğitim


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA