“Pandemiden en çok etkilenenler çocuklar oldu”

Tarih: 20 Kasım 2020 Cuma 16:16

Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin, çocukların da yaşam rutinlerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Eğitim-Sen Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Duygu Taner, “Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre; çocukların COVİD-19’dan hayatını kaybetme oranı oldukça düşük olsa da süreçten en çok etkilenenler yine çocuklar oldu” dedi.

Haber-Barış Köksal

Mersin Kadın Platformu ile Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili ortak basın açıklamasıyaptı. Mersin Eğitim-Sen Şubesi’nin binasında yapılan açıklamaya Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz da destek verdi. Ortak hazırlanan metni okuyan Eğitim-Sen Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Duygu Taner, “Çocuk haklarının korunması amacıyla Birleşmiş Milletler, 1989 yılında 142 ülkenin imzası ile Çocuk Hakları Bildirgesi kabul edildi. Bu sözleşme yetişkinlere sorumluluklarını, devletlerde yükümlülüklerini tanımlayarak 0-18 yaş arasındaki çocukların kendini iyi ve güvende hissetmesini, eşit, özgür, mutlu ve barış içerisinde bir yaşam sürmesini amaçlar. Türkiye’nin de taraf olduğu Çocuk Haklarına dair Sözleşme dünya genelinde en çok ülke tarafından kabul edilen insan hakları belgesi olma özelliğini taşımaktadır.197 devletin imzalayarak ve çocuk hakları konusunda yükümlülük altına girmeyi taahhüt etmesine rağmen dünya genelinde yoğun bir şekilde çocuk hak ihlalleri yaşanmaya devam ediyor.  Ülkemizde ve tüm dünyada çocukların en temel hakları tehlike altındadır. Çocuklar tüm dünyada her gün çocuk işçiliği, özgürlüğünden yoksun bırakılmış çocuk, cinsel istismar, erken yaşta ve zorla evlendirilme, zorla çalıştırılma, temel besin maddelerine erişememe, bulaşıcı hastalıklar ve savaşlardan etkilenme gibi birçok sorunla karşı karşıyadır” açıklamalarında bulundu.

“DÜNYADA MİLYONLARCA ÇOCUĞU VE AİLELERİNİ ETKİLEYEN ÖNEMLİ BİR TOPLUMSAL SORUNDUR”

Çocukların, birey olarak görülmemesinin, sosyal yaşama ve karar alma süreçlerine dahil edilmemesinin aile ve sosyal yaşamda demokratik kültürün oluşmasının önündeki en büyük engel olduğunu belirten Taner, “Toplumsal alanda çocukları ilgilendiren karar süreçlerine katılamayan çocuklar, sosyo-ekonomik sebepler çocukların sağlıklı gelişmesine engel olmakta ve aynı zamanda yoğun hak ihlallerinin temel sebebini oluşturmaktadır. Bu nedenle çocuk hak ihlallerinin temelde politik olduğunu görmekteyiz. Çocukların hak ettiği bir hayatı yaşaması ebeveynlerin olduğu kadar devletinde görevidir. Türkiye'nin çocukları her türlü istismar ve ihmalden korumak için gereken yasal düzenlemeleri yapmak ve kurumları açmak için uluslararası sözleşmelerde imzası bulunmaktadır. Tüm dünyada ve ülkemizde önemli bir sorun olan istismar ve ihmalin, çocuğu yalnız içinde bulunduğu dönemde değil ileri yaşlarda da olumsuz olarak etkilediğini biliyoruz. Çocuk istismarı dünyada milyonlarca çocuğu ve ailelerini etkileyen önemli bir toplumsal sorundur. Çocuk üzerinde bilişsel, duygusal, fiziksel ve sosyal etkileri olan istismar, çocukların yaşamlarında onarılmaz sonuçlara yol açmaktadır. Onun içindir ki çocuk hakları bildirgesi kaleme alınmış ve imzacı devletlere sorumluluklar yüklemiştir. Ülkemizde çocuğa yönelik cinsel istismarın son yıllarda yaygınlaşmasının temel nedeni, boşanma komisyonu raporlarıyla tecavüze uğrayan çocuğun tecavüzcüsü ile evlendirilme isteği ve tecavüzcünün iyi eş olursa ceza almaması, tecavüzün hormonal bir hastalık kategorisine indirgenmesi, cinsel istismarı toplumsal bir sorun olmaktan çıkarıp münferit/bireysel adlı vakaya dönüştüren eril zihniyettir. Bu suça yönelik cezaların azlığı, ödüllendirme gibi cezalar, istismar mağdurunu suçlama; istismarı toplum nezdinde normal bir davranışa dönüştürmektedir. Pandemi sürecinde ise durum daha da vahim hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

 “ANAYASAL BİR HAK OLAN EĞİTİM HAKKI KULLANILAMAZ HALE GELDİ”

Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin, çocukların da yaşam rutinlerini olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Taner, “Çocuklar, doğalarına aykırı bir biçimde uzun süre evlerde kapalı kaldılar ve kalmaya devam ediyorlar. Kapalı ortamlarda şiddetin arttığı gerçeği, pandemi döneminde kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin yüzde 27,8 oranında artmasıyla kendisini bir kez daha gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre çocukların COVİD-19’dan hayatını kaybetme oranı oldukça düşük olsa da süreçten en çok etkilenenler yine çocuklar oldu. Önlemler dahilinde okulların kapatılmasından dolayı uygulanan uzaktan eğitim, eğitim sisteminin sorunlarının daha fazla görünür olmasına yol açtı. Çocukların büyük çoğunluğu; internet erişimi, bilgisayar, tablet, cep telefonu ya da uygun zaman ve mekân olmayışı gibi nedenlerle, eğitim hakkından mahrum bırakıldı. EBA üzerinden yürütülen canlı derslere katılım, bütün bu imkânsızlıklardan dolayı yüzde 15-20 dolaylarında kaldı. Anayasal bir hak olan eğitim hakkı kullanılamaz hale geldi” dedi.

“HALEN HAPİSHANELERDE KAÇ ÇOCUĞUN TUTULDUĞU BİLGİSİ KAMUOYUYLA PAYLAŞILMIYOR”

Pandemi döneminde mevsimlik tarı işçisi çocukların çalışmaya devam ettiğini sözlerine ekleyen Taner, “Çocukların eğitim hakkından yararlanmalarını sağlamakla yükümlü olan Milli Eğitim Bakanı tarlada çalışan işçi çocuklarla fotoğraf çektirip sosyal medya hesabında paylaşmakla yetindi. COVİD-19 salgını önlemleri dahilinde çıkarılan İnfaz Yasası, hapishanelerdeki çocukları doğrudan kapsamadı. Ceza indirimleriyle bırakılan çocuklara dair de aydınlatıcı bir açıklama yapılmadı. Çocuk hapishanelerinden çocuklar ile ilgili yeterli bilgi alınamadı. Halen hapishanelerde kaç çocuğun tutulduğu bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıyor.  Evlilik yoluyla çocuk istismarına cezasızlık getiren yasa tasarısı, çocuk hakları ve kadın örgütlerinin baskısı üzerine rafa kaldırıldı” diye sözlerini tamamladı.

 


Etiket: Mersin, KadınPlatformu, 20kasım, Eğitimsen,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA