“Demek ki Mersin bunu hak ediyor”

Tarih: 13 Kasım 2020 Cuma 17:16

KRT TV’de canlı yayınlanan Anka Haber Ajansı Ekonomi Müdürü Gazeteci Bora Erdin’in konuğu olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ekonomi Masası startının Mersin’den başlaması kararının önemli ve değerli bir karar olduğunu ifade ederek, “Demek ki Mersin bunu hak ediyor. Ekonomi konuşulacaksa Mersin’in uygun olduğu düşünülmüştür” dedi.

Haber- Gencay OLCAN

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, KRT TV’de yayınlanan Anka Haber Ajansı Ekonomi Müdürü Gazeteci Bora Erdin’in konuğu oldu. Ekonomideki sıkıntıları ve çözüm önerilerini konuşmak üzere kurulan “CHP Ekonomi Masası”nın Mersin’den başlama sebebi hakkında programda konuşan Seçer, Mersin’in önemli bir kent olduğunu ifade etti. Mersin’in ekonomi, yatırım, ticaret, sanayi, turizm ve tarım kenti olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Bütün sektörler var. Bunların Potansiyelleri var. Sizlerin bunu açığa çıkarma kabiliyetinize bağlı. Ne kadar bu alanlara akılcı yatırım yaparsanız siz bu alanlarda çok fayda sağlayabilirsiniz kent ekonomisine. Liman çok önemli bir gelir kaynağı Mersin Doğu Akdeniz çanağında yer alan en önemli limanların başında geliyor. Türkiye’nin en önemli limanı. Dünyanın her yerine buradan mallar ihraç ediliyor. Dünyadan da Türkiye’ye buraya ürünler geliyor. Buradan da karayolu vasıtası ile Ortadoğu, Kafkaslara, Kuzey Afrika’ya ve İran’a bu koridor ile besleniyor. Bu yüzden Mersin önemli bir kent geleceği olan bir kent. Mersin bir cazibe alanı bunu görmek lazım insanların buraya yönelmelerini istiyorum” dedi.

 

“KULLANDIĞIMIZ LİSANIN ÇOK ÖNEMİ VAR”

Mersin’in son yıllarda adını ön plana çıkarmaya başladığını söyleyen Seçer, “Bunun için de bizler çalışıyoruz fark yaratmaya ve Türkiye gündeminde yer almasını istiyorum. Burada yaşam güzel bereketli ve huzurlu bir kent mersin. Burası Küçük Türkiye burada her şey var. Doğu batı kuzey güney burada her şey var. Bunda bizim tavrımızın uygulamalarımızın kullandığımız lisanın çok önemi var. Bu sebeple de Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ekonomi Masası startı buradan verildi. Bu da önemli ve değerli bir karardır. Demek ki Mersin bunu hak ediyor. Ekonomi konuşulacaksa Mersin’in uygun olduğu düşünülmüştür genel merkez tarafından. Mersin üretimi ile aldığı değerle bence artık dikkat çekmeye başladı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE’DE YARGI VE ADALET KORKUSU OLMAMALI”

Tarsus’un ilçesinin Mersin’in en büyük ilçesi olduğunu söyleyen Seçer, “Orada iki OSB çalışması var. Biri tarım ürünlerini işleme diğeri de karma olarak osb. Benim milletvekilliği dönemimde ortaya çıktı bu. Benim iş insanı ve Milletvekilliği kimliğimle o çalışmalarımın içindeydim. O günden bu güne çalışmalar yol aldı. Ben de belediye başkanı oldu ve orada et kemiğe bürünmeye başladı. Biz de büyükşehir belediyesi olarak oranın bir yatırım alanı olması gerekiyordu. Bu süreçten itibaren çok yol alındı. Birçok iş adamı birçok yatırımcı oradan arazi edindiler. Ve çok süratli bir şekilde Tarsus karma OSB altyapı çalışmaları devam ediyor. Umut ediyorum kısa bir süre sonra ilk fabrikaların temeli de orada atılacak. Sadece Tarsus’ta iki OSB değil Mut’ta bir çalışma var. Biz de büyükşehir olarak altyapı ve bağlantılı yolarını yaparak katkı sunacağız. Toplantılarımız var mersin’in ekonomisine yön veren herkes bu toplantılarda var. Burada Mersin’i konuşuyoruz. Bu konuda uzman otorite genel başkan yardımcılarımız başta Faik Öztrak olmak üzere, Genel sekreter olarak görev yapan Selin Sayek Böke ki çok değerli biri o da iktisatçı, Milletvekillerimiz ile bu konuda görüş ortaya koydular. Burada şunun altını çizmem gerekiyor; Türkiye’de son yıllarda Çağdaş hukuk normlarına sahip bir ülke olmalı diyoruz, Türkiye’de yargı ve adalet korkusu olmamalı. Bunlar ekonomiyle bağlantılı bunları sağlayamazsanız ekonomiyi geliştiremezsiniz. Refah bir ülke olamazsınız. Demokrasilerini geliştiremeyen ülkelerin dünya’da söz söyleme hakları mümkün olmuyor. Konuşmamız fikir üretmemiz gerekiyor. Bunlardan kimsenin endişe etmemesi gerekiyor. Son yıllarda iş dünyası acaba muhalefetle bir araya gelirsek acaba iktidar tarafından listeye mi alınacağız diye endişeleri olmamalı. Biz çözüm yollarını arayalım. Dediğim gibi son yıllarda sıkıntılar var. Çabalayacağız ve Türkiye bunu başaracak buna inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

“TARIMIN PANDEMİDE NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Çiftçiler için ekonomi masasında neler konuşulduğu hakkında da değerlendirmede bulunan Seçer, “Tarım önemli bir alan Sosyal yönü kuvvetli bir alan; çünkü direkt dolaylı olarak insanların buradan beslenir. Biyolojik olarak yaşamı sürdürme bakımından üretime gıdaya ihtiyaç var. Mersin de değerli bir tarım bölgesi toprak iklim ve ekolojik yapıya sahip bir yer. Katma değeri yüksek örtü altı sebze ya açık alan sebze her şey var burada. Topraklarımızın da dörtte biri tarıma elverişli. Mersin bir Narenciye kentidir. Anamur’un muzu Silifke’nin çileği Mut’un kayısısı burada her şey var. Toplantılarda akaryakıttan gübreye gübreden zirai ilaca kadar temel girdi fiyatlarının yüksek olduğu konusunda. Tabi üretim maliyetleri satış gelirlerinden fazla olduğunda çiftçi bilançosunda eksi görüyor, zarar ediyor üretim yapamıyor, tabi bunlar konuşuluyor tartışılıyor. Biz belediye olarak tarım için ayrı bir sayfa açtık. Ben de ziraatçıyım bu önemli, hem bitkisel hem hayvancılığa katkı yapıyoruz. Muazzam bir proje ortaya koyduk beş yıllık bir proje, üç yüz aileye dokunacağız. Bu yıl ilk yılımız altmış aileye dokunacağız. Bu üreticilerin yirmi yedisi kadın. Altmış üreticiye her birine yirmi beş küçükbaş hayvan verdik. Her ilçeye uygun çeşitli damızlıklar verdik. Bir yıl boyunca yemlerini bizden alacaklar. Yeni işletmeler ortaya koyacağız. Bu şekilde de üç yüz aileye dokunup yedi bin beş yüz başlık küçükbaş damızlık popülasyon oluşumuna bu bölgede katkı vermek istiyoruz. Fide fidan yardımları yapıyoruz üreticilerimize. Ejder meyvesinden avokadoya, alıç fidanlarına kadar katma değeri yüksek pazarlanacak yeni çeşitlerin çıkmasına katkı sunuyoruz. Tarımda sulama konusu çok önemli sulanabilir arazilerin artmasına katkı sunuyoruz. Sulama borusu yardımı yapıyoruz. Tabi bunlar proje kapsamında oluyor. Düzenli bir yardım sistemiyle bunu yapıyoruz. Tarım bizim için önemli tüm dünya içim önemli bu Pandemide de zaten ne kadar önemli olduğunu gördük” diye sözlerini noktaladı.

 

 


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA