Özel Boğaziçi Aile Danışma Merkezi’nden okul öncesi eğitimi

Tarih: 11 Kasım 2020 Çarşamba 18:17

Mersin’de faaliyetini sürdüren Özel Boğaziçi Aile Danışma Merkezi, çocukların okul öncesi dönemde öğrenme becerileri ve dikkat, beslenme konuları üzerine Maya Kreş, Çağla Kreş ve Şehit Jandarma Durmuş Tek Kreş ve Gündüz Bakımevi öğretmenlerine eğitim verdi.

Merkezin Uzmanları Pınar Yılmaz Kayrak (Gelişim Psikolojisi Uzmanı) ve Burcu Ada Talas (Beslenme Uzmanı) tarafından verilen eğitimlerde pandemi kapsamında alınan kurallara uyuldu. Eğitim hakkında gazetemize konuşan Pınar Yılmaz Kayrak (Gelişim Psikolojisi Uzmanı), çocuk gelişiminin, beyninin ve sinir sisteminin iç ve dış etmenlere bağlı olarak şekillendiğini belirtti. Okul öncesi dönemin, beyin gelişiminin önemli bir bölümünü kapsadığını ifade eden Kayrak, “Okul öncesi eğitim, bir çocuğun geleceğini şekillendirmede önemlidir. Okul öncesi dönemde gelişim sorunlarını fark etmek büyük önem taşır. Genel görüşün aksine, dikkat eksikliği, dürtüsellik ve özgül öğrenme güçlüğü gibi gelişimsel sorunların ipuçları okul öncesi eğitimi sırasında gözlemlenebilmektedir”  dedi.

 

“ÇOCUKLAR DİKKATİNİ SÜRDÜRMEKTE GÜÇLÜK ÇEKERLER”

Özgül öğrenme güçlüklerinin (disleksi, dispraksi, disgrafi vb) okul öncesi dönemdeki belirtilerinden bahseden Kayrak, “Geç konuşma, sözcük bulmada ve isimlendirmede güçlük çekme, yetersiz sözcük dağarcığı, telaffuz sorunlarının yaşanması birçok nedenden bazılarıdır. Temel sözcükleri karıştırlar. Koşmak, yemek, vermek gibi sözcükleri örnek verebiliriz. Hece çevirmede (mavi yerine vami, sifon yerine fison gibi),sözlü yönergeleri dinleme ve izlemede güçlük yaşanması gibi belirtileri görüyoruz. Harf-sesi ilişkisini öğrenmede, kafiyeli sözcüklerde, rutin izlemekte ve yaşıtlarıyla ilişkide zorluk yaşarlar. Yön karıştırmak (kitabı ters tutmak) gibi durumlarla kendini belli edecektir” şeklinde konuştu.

 

“ÇOCUKLARIN DIŞ UYARANLARLA DİKKATİ ÇOK KOLAY DAĞILIR”

Okul öncesi dönemde çocuklarda dikkat eksikliğine ve hiperaktivite bozukluğuna sebep olan belirtilerin ayrıntılara özen göstermenin, derslerde ve etkinliklerde dikkatsizce yanlışlar yapmaya neden olduğunu anlatan Kayrak, sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklar dikkatini sürdürmekte güçlük çekerler. Kendisine konuşulmasına rağmen dinlemiyormuş gibi görünürler ve verilen yönergeleri izleyemezler ve sorumluluklarını tamamlayamazlar. Etkinlikleri planlama, sıralamakta zorlanma ve zaman planlamasında güçlük yaşarlar. Zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçınırlar ve gerekli eşyalarını kaybederler. Çocukların dış uyaranlarla dikkati çok kolay dağılır. Günlük etkinliklerde unutkandırlar. Uygunsuz ortamlarda koştururlar ve sessiz oyun oynayamaz.”

 

“BELİRTİLER FARK EDİLİRSE, UZMANLARDAN DESTEK ALIN”

Okul öncesi eğitimcilerinin ve anne-babaların bu belirtileri fark ettiklerinde bir uzman desteği almalarını dile getiren Kayrak, “Bireysel özelliklere uygun eğitim içerikleri ve sınıf içerisindeki düzenlemelere ek olarak ailenin de tutum ve davranışları konusunda rehberlik alması fark yaratacaktır.  Öğrenme ve dikkate dair sıkıntılar erken dönemde fark edilip müdahale edilirse, çocuğun gelecekteki akademik ve sosyal yaşamına katkısı çok büyük olacaktır” diye konuşmasını tamamladı.

 

“ÇOCUĞUN SAĞLIKLI BESLENMESİNİN ÖNEMLİ”

Okul Öncesi dönemde beslenme eğitiminin önemine dikkat çeken Burcu Ada Talas (Beslenme Uzmanı) ise sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temelinin çocukluk döneminde atıldığını belirtti. Bu çağlarda verilecek eğitimin birey olma yolundaki çocuk için çok önemli olduğuna vurgu yapan Talas, “İnsan yavrusu hücresel aşamadan başlayıp devamlı ve dinamik bir gelişim süreci içindedir. Çocuğun beden ölçüleri sürekli değişir, motor ve bilişsel yetenekleri olgunlaşır. Okul öncesi dönem çocukları kendi besinlerini kendileri seçemez. Bu süreçte ebeveynlere ve özellikle eğitimcilere düşen en önemli görev kaynakları en iyi şekilde kullanmaktır. Beslenme ilkelerine uygun olarak çocuklara besinlerle ilgili bilgiler vererek doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak, yanlış beslenme bilgi ve alışkanlıklarını değiştirip olumlu uygulamaları yaşam biçimi haline dönüştürmesini sağlamaktır” dedi.

 

“EN ELVERİŞLİ DÖNEMLERDEN BİRİ OKUL ÖNCESİDİR”

Çocuğun beslenmesindeki amacın sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlamak olduğunu sözlerine ekleyen Talas, “Bunun için okul öncesi çocuklarının beslenme bilgisi yönünden geliştirilmeleri de çok önemlidir. Çocuklarda sağlıklı beslenme bilincinin yerleşmesi için okullarda verilecek beslenme eğitimleri, çocukların hem bedensel sağlıklarının gelişmesinde hem de okul başarısının artmasında etkilidir. İnsanların bilgi almaya ve alışkanlık kazanmaya en elverişli dönemlerden biri okul öncesidir. Bu dönemde çocukların sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmaları sağlanabilir, bu şekilde geleceğin yetişkinleri olacak çocuklarla sağlıklı nesillerin temeli oluşturulabilir” dedi.

 

 "YASAKLANMIŞ'' YEMEK KAVRAMINDAN KAÇININ

Çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenmeyi önlenmek için yapılması gerekenleri anlatan Talas, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Çocuklara yemek için yeterli zamanı tanıyınız. Henüz yeterli bilgiye sahip değillerdir. Oyun çağı çocukları oyun için yaşarlar. Yemekler evde eğlenceli bir aile toplantısı halinde, okulda grupça yapılabilir. Yemek yerken TV, video seyredilmemesi önemlidir. Bunun yerine sohbet edilebilir. Çocuklarınız çevresindeki rol modelleri izleyerek sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğrenirler. Evde ebeveynler ve kardeşler, okulda öğretmenler olarak çeşitli besinleri tüketerek onlara örnek olunması önemlidir. Çocuklarını daima otururken yemek yemelerini sağlayın. Çocukların yemeklerine rahatça ulaşabilmelerini sağlayın. Ayakta dururken, yürürken veya uzanmış haldeyken yemek yemelerine izin vermeyin. Çocuğun beslenmesinde besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Çocuk zorlanmadan değişik yemek çeşitlerine alıştırılmalı ve bu konuda ebeveynler ve eğitmenleri olarak örnek oluşturulmalıdır. Bu davranış ileri yaşlarda besin seçimlerini etkileyen erken dönemde oturan bir alışkanlıktır. Çocuklarını besin tercihlerine saygı gösterin. Onlara yemeklerini seçme özgürlüğü verin. İstemedikleri bazı yiyecekleri reddetmelerini kazanmaları gereken bir yetenek olarak değerlendirin. "Yasaklanmış'' yemek kavramından kaçının. Bu çocuklarınızın onları daha çok arzu etmesine neden olabilir. Her türlü yiyecek çocuğun sağlıklı beslenmesine katkıda bulunabilir. Çocukların özgüven kazanmalarını sağlamak için kendi kendilerine servis yapmalarını teşvik edin. Örneğin bir sürahiden süt dökmek veya bir servis kabından kendi tabaklarına kaşıkla yemek almak gibi.”


Etiket: ÖzelBoğaziçiAileDanışmaMerkezi, burcuadatalas, pınaryılmazkayrak


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA