Aktay: “Bu teklif derhal geri çekilmelidir”

Tarih: 6 Kasım 2020 Cuma 18:29

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiyi kıdem ve ihbar tazminatı ile emeklilik hakkından yoksun bırakacağı iddia edilen teklif hakkında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Mersin Şubesi’ne destek ziyaretinde bulundu. Aktay, söz konusu teklifin derhal ve mutlaka geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Haber-VİDEO/Gencay OLCAN

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde yer alan 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiyi kıdem ve ihbar tazminatı ile emeklilik hakkından yoksun bırakacağı iddia edilen düzenlemeye ilişkin CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Mersin Şubesi’ne destek ziyaretinde bulunarak, basın açıklaması yaptı. DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy’un da olduğu ziyarette konuşan Aktay, “Hükümet, kendisinin yarattığı ekonomik krize ve işsizliğe tam kendisine yakışan bir çözüm bulmuş. Vatandaşa, ‘25 yaşın altında, 50 yaşın üstündeysen, iş güvencesinden, sosyal güvencelerinden, temel haklarından vazgeçersen, belki geçici bir işin olabilir’ diyor. Milyonlarca vatandaşımızı, kıdem ve ihbar hakkından, toplu sözleşme, sendikalaşma, iş güvencesi haklarından yoksun bırakmayı amaçlayan yeni torba kanun teklifi tam bir köleleştirme operasyonudur” dedi.

 

AKTAY: “HÜKÜMET, İŞÇİLERE DAHA FAZLA YÜK OLMAMALIDIR”

Söz konusu teklifle geçici ve güvencesiz çalışmanın normal hale getirilmek istendiğini savunan Aktay, “50 yaşın üstündeki çalışanlar için emekliliğin önüne bir engel daha konuluyor, kıdem tazminatları fiilen gasp ediliyor. Hukukun, anayasanın, uluslararası çalışma mevzuatının öngördüğü eşitlik, sosyal güvenlik, çalışma barışı gibi temel ilkeler yok sayılıyor. Üç büyük işçi konfederasyonunun DİSK, HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ’in ortak bir açıklamayla kesin olarak karşı çıktıkları bu teklif derhal ve mutlaka geri çekilmelidir. Hükümet, zaten ağır ekonomik kriz ve pandemi koşulları altında bunalan işçilere daha fazla yük olmamalıdır” ifadelerini kullandı. 

 

GÖKSOY: “AKTAY’A VE GELEN İLÇE BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLERİNE TEŞEKKÜRLERİMİZİ İLETİYORUZ”

DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise yaptığı konuşmada, AKP iktidarı tarafından Türkiye’de işçilerin kazanılmış haklarına yönelik gasplar ve saldırılar olduğunu iddia ederek, “Son zamanlarda da 25 yaşın altı, 50 yaşın üstü kuralsız ve güvencesiz çalışmanın önünü açma adına yeni torba yasalarla her zaman olduğu gibi yine sermayenin yanında, yine işçi düşmanlığı yapan bir tarzla; işçilerin emeklerini gasp ve yok etmeye çalışıyorlar. Devrimci İşçileri Konfederasyonu, bütün bileşenleri ile CHP’li HDP’li ve Türkiye İşçi Partisi milletvekillerinin desteğiyle meclis önünde bir açıklama yapmaya çalıştı. AKP zihniyeti ona bile tahammül etmedi. Kapıda onları linç edecek, basını tartaklayacak kadar girişimlerde bulundular. Bundan 1 gün sonra da Devrimci İşçileri Konfederasyonu’na bağlı Genel İş Sendikası bütün işyerlerinde bu yasa tasarısına karşı durmuştur. Bundan kaynaklı akın akın işçi sınıfına emekten yana, emeği önemseyen siyasi partilerden kurumlara kadar hepsi desteklerde bulunuyorlar. Bugün de sendikamızı Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı nezdinde, ilçe başkanları ve yöneticileri ile beraber sendikamıza destek ziyaretinde bulundular. Biz DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube adına bu desteklerinden dolayı Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanımız Adil Aktay’a ve gelen ilçe başkanları ve yöneticilerine teşekkürlerimizi iletiyoruz” diye konuştu.

 

GÖKSOY: “BİR ODAK ETRAFINDA TOPLANIP BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ”

Türkiye’de adaletin ve hukukun olmadığını söyleyen Göksoy, “Türkiye’de bütün özgürlük toplumlarına, sendika toplumlarına tek tipleştirme gibi bir anlayışın ürünüyle yok edilmeye çalışıyor. Saldırı sadece bize değil siyasete de saldırıyorlar, hukuka da saldırıyorlar, adalete de saldırıyorlar, tabiplere de saldırıyorlar, baroya da saldırıyorlar yani bir tek tipleştirmeye doğru giden bir Türkiye var ve bunu kaldıramayan bir Türkiye var. Türkiye’nin bunu kaldıracak demografik ve coğrafi yapısı yok. Onun için burada demokrasiden, barıştan, haktan, adaletten ve hukuktan yana olan bütün kurumlara partilerin siyasi partilerin bir arada yürümesi lazım. Birlikte hareket etmesi lazım. Buradaki ortak noktayı ve ortak yolu bulmak lazım. Ama Türkiye’de barışı eşitliği özgürlüğü adaleti hakkı hukuku istemeyen kimse yok. Biz bunları bir odak etrafında toplanıp birlikte hareket edeceğiz. Emin olun bu saatten sonra bu iktidarın Türkiye’ye, Türkiye halklarını vereceği bir şey kalmamıştır. Baskıdan zulümden, zamdan, vergiden başka vereceği bir şey kalmamıştır. Onun için bizim kazanacağımız günler yakındır. Demokrasi güçlerinin kazanacağı günler yakındır. O günleri de hep birlikte bir arada ortaklaşarak birlikte yürüyerek, omuz omuza yürüyerek geleceğine inanıyoruz” fiye sözlerini bitirdi.

 


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA