Pandemi toprağa dönüşü başlattı

Tarih: 2 Kasım 2020 Pazartesi 19:21

Bitkilerin üretiminden bakımına, tasarımından satışına kadar çiçekçiliğin her alanında uzman olan Nevibahar Çiçek Tasarım Atölyesi’nin Kurucusu Tülay Aydın, “Pandemi sürecinde insanlar evlerinden çıkmayınca bitkiye ve sebzeye yöneldi. Bu dönemde insanlar 4 duvar arasında kalınca toprağa dönüş başladı. Böylece tek bir toprak saksı bile birçok insana umut oldu” dedi.

Özel Haber-Gencay OLCAN

 

Mersin’de 5 yıl önce kurulan ilk çiçek tasarım atölyesi olma özelliği taşıyan Nevibahar Çiçek Tasarım Atölyesi, kapılarını gazetemize açtı. Atölyenin, kuruluşu, yaptığı tasarımlar ve pandemi sürecinde yaşadıkları hakkında konuşan Nevibahar Çiçek Tasarım Atölyesi Kurucusu Tülay Aydın, atölyesini şöyle tanımladı:”Nevibahar, hayalinizdeki tasarımı gerçeğe dönüştürebileceğiniz bir çiçek atölyesidir. Hayal kurmak, tasarlamak, üretmek ve bu alanda eğitim almak isteyen herkesin uğrak yeridir.”

 

“KURGULADIĞIM HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM”

Antakya doğumlu olduğunu söyleyen Aydın, 18 yıl önce Mersin’e geldiğini ifade etti. Nevibahar Çiçek Tasarım Atölyesi’ni 5 yıl önce kurduğunu kaydeden Aydın, “Eşimle ilk evlendiğimiz yıllarda sadece gül ve karanfili bilirken zamanla mesleğe olan ilgimi ve sevgimi keşfettim. Yavaş yavaş bu ilgim bitkilerin üretimindeki başarıma da yansıdı. İsmini bilmeden bile bitkiye dokunduğumda ne zaman üretilebileceği ile ilgili birçok bilgi ilgimden kaynaklı. Üretimde uzun bir dönem çalıştıktan sonra biraz ara vermek istedim. Ara verdiğim bir dönemde hem dinlenip hem de insanlarla o güzel bitkilerin enerjilerini nasıl böyle bir mekanla buluşturabilirim? Diye kafamda bir sürü kurgu oluştu. Böyle bir mekanın arayışına başladım. O dönemde çok kiralık yer gezdim. Tesadüfen bu caddeden 5-6 kez geçmişim. Burayı kurduktan 1 yıl sonra dönüp o kurguladıklarıma baktığımda hayallerimi tamamıyla gerçekleştirmişim” ifadelerini kullandı. 

 

TAMAMEN ÖZGÜN TASARIMLAR

Mersin’de hiç kimsede olmayan koleksiyon ürünlerin kendisinde olduğunu kaydeden Aydın, “Öyle güzel tasarımlar yapıyorum ki bir sonrakinde aynı tasarımı yapamıyorum. Aynı bitkiyi aynı kabı hatta aynı toprağı kullansanız bile o ilk ortaya çıkardığınız özgün tasarım ortaya çıkmıyor.  Yavaş yavaş buradaki ortamda insanlarla daha sık buluşmaya başladım” diye konuştu.

 

“BİRÇOK KİŞİDEN OLUMLU TEPKİLER ALIYORUZ”

Bitkilerin kendilerine has bir enerjilerinin olduğuna dikkat çeken Aydın, “Canlı ile cansız bitki arasında çok fark var. Canlı olduğunda insanlara yaydığı pozitif enerji insanlara da yansıyor. Biz bunu insanlara anlatmasak da insanlar bu ortama geldiğinde bu pozitif enerjiyi alıyorlar. Tasarımlar tamamen bana ait. Bitkileri tanıdığımız için uzun süre hangi bitkinin hangi bitkiyle bir araya gelebileceğiyle ilgili donanıma sahip olduğumuz için kalıcı tasarımlar ortaya çıkıyor. Bu konuda başarılıyız. Birçok kişiden olumlu tepkiler alıyoruz” şeklinde konuştu.

“BUDANACAK BİTKİ VAR BUDANMAYACAK BİTKİ VAR”

Evde bitki bakımı hakkında da konuşan Aydın, sözlerini şöyle devam etti: “Genelde ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde bitkilerin topraklarının değişmesi yapılır. Toprağını değişmediğimiz saksıları ise topraklarını hafif havalandırıp gübrelendiriyoruz. İlkbaharda ve sonbahar döneminde bazı bitki çeşitlerinin budama işlemleri gerçekleştirilir. Bu döneme biz bitkileri kışa hazırlama dönemi diyoruz. Bitki kışı nerede geçirecekse oraya yerleştirmek gerekiyor. Bu dönemde eğer evdeki bitkilerin azot, organik gübre ihtiyaçları varsa bunun giderilmesi gerekir. Bizim evde bitki bakanlara tavsiyemiz; kabı genişletmektense iki yılda bir değiştirmek gerekir. Budanacak bitki var budanmayacak bitki var. Bunları sorabilirler. En azından isimlerini bile biliyorlarsa artık internetten de birçok bilgiye sahip olabiliriz. Genelde kurumadan su vermemek gerekiyor. Çünkü çürümeye sebep olabilir. Başka illerden insanlar bizleri arayarak, neyin nasıl yapılması gerektiği hakkında sorular da soruyor. Biz de elimizden geldiği kadarıyla yardımcı oluyoruz. Çünkü çoğu bilgi bitkiye özeldir. Yani bakım tekniği he bitkiye uygulayamazsınız.”

 

 “İNSANLARIN EVDE KALMASI DOĞAYA AÇLIK GETİRDİ”

Pandemi süreci yaşadıklarından söz eden Aydın, “Pandemi ilk zamanlarda bizi olumsuz etkiledi. Sonra insanlar evlerinden çıkmayınca bitkiye ve sebzeye yöneldi. Bu konuda da birçok kişiye danışmanlık yaptık. Balkon dizaynları yaptık. İnsanların evde kalması doğaya açlık getirdi. Bir süreden sonra bize pandemi yaradı diyebilirim. Bu dönemde insanlar 4 duvar arasında kalınca toprağa dönüş başladı. Böylece tek bir saksı bile birçok insana umut oldu” dedi.

 

“BU İŞ SEVGİ VE BİLGİ İSTEYEN BİR İŞ”

Ara eleman sıkıntısı da çektiklerini kaydeden Aydın, “Birçok meslek gibi bizim mesleğimizde de bu sıkıntı maalesef yaşanıyor. Bizim mesleğimizi beğenmeyen ve masa başı iş yapmak isteyen birçok insan var ama bu alanda insanların daha bilinçlendirilmesini istiyoruz. Bu işi sevdirmek istiyoruz. Toprak ile ilgili alanı aslında sevdirip güzel insanlar yetiştirmemiz gerekiyor. Aslında bu iş sevgi ve bilgi isteyen bir iş. Onun için bu konuda kalifiye elemana çok ihtiyacımız var” diye söyledi.

 

“KULLANIM ŞEKLİNE VE RUHUNA UYGUN BİTKİYİ SEÇİYORUZ”

Ofislerde ve işyerlerinde tercih edilmesi gereken bitkilerin türlerinden söz eden Aydın,  “15 yıllık deneyimim hangi bitkinin nerede yaşayacağı konusunda zengin bir bilgi birikimi yarattı. Bitkinin yaşayacağı mekanın ısısı, ışığı, bakımı, mekan sahibinin bitkiye yaklaşımı ve bütçesi bitki seçiminde önem taşıyor. Bunun için hem mekanı görmek hem de mekan sahibinin beklentilerini anlamak gerekir. Park, bahçe, site, salon, balkon mekan neresi olacaksa onun kullanım şekline ve ruhuna uygun bitkiyi seçiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“KOLEKSİYON BİTKİLERİN ÇOK MERAKLISI VAR”

Yoğun ilgi ile karşılaştıklarının altını çizen Aydın, “Bu doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Heyecanla ve hevesle ilkleri Mersin’e getiren atölye olmaya devam edeceğiz. Nevibahar’da salon, balkon, bahçe ya da park için her zevke ve ihtiyaca hitap eden bitki çeşitleri bulundurmaya özen gösteriyoruz. Özellikle koleksiyon bitkilerin çok meraklısı var. İsteğe göre bitki bulduğumuz da oluyor. Açık ya da kapalı her alanda peyzaj çalışması yapıyoruz. Nevibahar’da hizmetin sınırı, müşterinin hayal gücünün sınırıdır.

 

 

“CESARET VE KARARLILIK İLE TÜM ENGELLERİ AŞABİLİRİZ”

Çalışan ve girişimci kadınlara tavsiyelerde bulunan Aydın, “Öncelikle kendimize karşı saygı ve sorumluluğumuz olmalı. Araştıran, öğrenen, yaptığı işten heyecan duyan, en iyisini yapmayı hedefleyen ve harekete geçme cesareti gösteren insan, ne iş yaparsa yapsın başarılı olur. Kadın, yaşamı boyunca büyük sorumluluklar taşıyor. Bazen ailesi ve çocukları için hayallerinden vazgeçiyor. Biz, sorumluluklarımızla birlikte hayallerimizi de gerçekleştirecek güce sahibiz. Cesaret ve kararlılık ile tüm engelleri aşabiliriz. Ben iki çocuğumu, işyerimde büyüttüm. Zorlandım ama hayallerimden vazgeçmedim. Nevibahar bu sayede var oldu” diye sözlerini sonlandırdı.

 

 


Etiket: nwvibaharçiçektasarımatölyesi, tülayaydın, bitki, çiçekatölyesi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA