“Yetiştirici yem maliyetini karşılayamıyor”

Tarih: 1 Kasım 2020 Pazar 18:16

Artan döviz kurları ile beraber hayvancılıkta yem ve girdi maliyetlerinin arttığını söyleyen Çiftçiler Hububat ve Yem İşletmecisi Onur Çiftçi, “Yem fiyatlarına son 1 ayda 20 TL zam geldi. Yetiştirici yem maliyetini karşılayamayacak hale geldi” dedi.

Özel Haber- Gencay OLCAN

Mersin’de yeni otogarın alt tarafında 25 yıldır kuşaktan kuşağa yem sektörünün öncü firmalarından olan Çiftçiler Hububat ve Yem, kapılarını gazetemize açtı. 1995’te Ahmet Çiftçi tarafından kurulan Çiftçiler Hububat ve Yem, Erdal Çiftçi ve Onur Çiftçi ile Mersin’deki yetiştiricilerin yem ihtiyacını karşılamayı sürdürüyor. Firmanın işletmeciğini yapan 29 yaşındaki Onur Çiftçi, 3 kuşaktır yem sektörü içerisinde olduklarını dile getirerek, “Dedem bu sektörde çok büyük izler bıraktı. Hatta Mersinliler dedeme “Kepekçi Ahmet” diye seslenirlerdi. Dedemi 2002 yılında kaybettik. Ardından babam Erdal Çiftçi işleri yürütmeye başladı. Lisans eğitimimi bitirdikten sonra babam ile faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

PANDEMİ SEKTÖRÜ ETKİLEMEDİ

Pandemi sürecinin sektörlerini etkilemediğini kaydeden Onur Çiftçi, “Pandemi sürecinde herkes gibi biz de korktuk ama bizim sektörü pek etkilemedi. Çünkü hayvan yemesine devam etti. Biz de çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. İşyerlerinde uygulan 14 kurala uyarak, çalışanlarımızı koruduk. İşyerimizi sürekli dezenfekte ediyoruz. Hijyen, sosyal mesafe ve maske takmaya özen gösteriyoruz. Aynı şekilde bölge bayisi olduğumuz fabrikalar da çalıştı. Sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde çiftçiler izin belgesi ile çıkabildi ama biz kendi tedbirimizi alarak yasaklara uyduk ve kapalı kaldık” diye konuştu.

SON 1 AYDA 20 TL ZAM GELDİ

Artan döviz fiyatlarının yem sektörünü olumsuz etkilediğini ifade eden Onur Çiftçi, “Hayvancılıkta yem ve girdi maliyetlerinin artı. Böyle olunca da yetiştirici yem maliyetini karşılayamayacak hale geldi. Bizim milletimiz fırsatı sever. Özellikle bu dönemde artan kurlardan dolayı stokçular da çoğaldı. En çok onlardan çekiyoruz. Şu anda döviz kurları o kadar fırladı ki yem fiyatlarına son 1 ayda 20 TL zam geldi” ifadelerini kullandı.


Etiket: onurçiftçi, yem, mersin, dövizkurları


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA