Ambalajı olmayan maskeler mikrop üretir!

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe 18:05

Vatandaşların maske alırken dikkat etmesi gereken hususlar hakkında konuşan Well Global Şirketi İşletmecisi Nizamettin Kılıç, “Halkımız maskeyi kullanırken özellikle maskenin teknik özelliklerine baksınlar. Kutu içerisinde ambalajsız hiçbir maske kullanmasınlar çünkü ambalajsız maskeler çeşitli bakteriler ve mikroplar üretebilir. En doğrusu steril ortamlarda üretilmiş ve paketlenmiş maskelerin tercih edilmesi. Söz konusu sağlığınız ise ucuz ve basit maskelerden uzak durun” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

Korona virüse karşı başarılı mücadelesiyle dünyaya örnek olan Türkiye’de; virüse karşı en önemli önlemlerden biri olan cerrahi maske üretimi de hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Mersin Megacenter’de kurulan Well Global Şirketi, sterile bir ortamda ürettiği maskelerle hem üretime hem de istihdama katkı sunuyor. Başta medikal sektöründe olmak üzere birçok sektöre yenilikçi hizmet anlayışıyla çözüm sunan Well Global Şirketi, kapılarını gazetecilere açtı. Kuruluş hikayesi, faaliyetleri, hizmetleri ve hedefleri hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Well Global Şirketi İşletmecisi Nizamettin Kılıç, maske üretimi hakkında merak edilenleri anlattı.  

WELL GLOBAL’IN KURULUŞ HİKAYESİ

İlk olarak şirketin kuruluş sürecinden söz eden Kılıç, “Mersin Girişimci İş Adamları Derneği (GİAD) üyesi 7 arkadaş bir araya gelerek Mersin’e fayda ve katma değer sağlayacak bir faaliyet yapmak istedik. Well Global’ı hayata geçirirken, malum günümüz şartları COVİD-19’dan dolayı maske ile alakalı ne yapalım dedik? Ve bu tesisi kurduk. Tesisimiz şu anda günlük 100 bin adet maske üretimi, 40 bin adet de maske paketleme yapmaktadır. Tesisimizde toplamda 15 personel çalışmaktadır. Günden güne hem istihdama katkı hem de kentimiz ve ülkemizin bu süreçte maske ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

“DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN ÖNERİLERİNE DİKKAT EDİYORUZ”

Maske üretimi tesislerinde 2 tane oda bulunduğunu sözlerine ekleyen Kılıç, “Maskeler burada sterile edilerek halkın kullanımına sunulmaktadır. Yoğunluklu olarak iç piyasanın maske ihtiyacını gideriyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere özel işletmelere maske temini gerçekleştiriyoruz. Gerçekten yoğun bir talep ile karşı karşıyayız. Bunun sebebi de insanlarımız artık pandemiyi dikkate alıyor. Böyle olunca da maske kullanımını da artış gösterdi. Maske hayatımıza girdikten sonra bizler de bu işe başlamadan önce maske kullandık ama maskenin özelliği nedir bilmiyorduk. İşin içerisine girdikten sonra ‘Aman Allah’ım bizler nasıl maskeler kullanmışız’ dedik. Çünkü maskede kalite çok çok önemli. Bunu sağlamak için de Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere diğer sağlık kuruluşlarının önerilerini dikkate alarak maske üretimine başladık” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI TİCARET AĞIMIZI GELİŞTİRMEK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZDİR”

Araştırmacı ve yenilikçi bir girişim olan Well Global’in profesyonel kadrosu ve kaliteli hizmet anlayışıyla kurulduğuna vurgu yapan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Medikal başta olmak üzere birçok sektörde uluslararası ticaret ağımızı geliştirmek öncelikli hedefimizdir. Maskelerimiz Meltblown veya Spunbond kumaş katmanları ile 3 katlı olarak üretilmektedir. Çünkü hava ve su geçirgenliğini sağlaması gerekmektedir. Uzun süre takıldığı için maskenin kulak bantlarını iyi bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Çünkü insanları en çok rahatsız eden şey maskenin lastik kısmıdır. Ürünlerimiz anti bakteriyel kumaş kullanılarak üretilmektedir. Maskelerimiz kalite kontrol bandımızda UVC teknolojisi kullanılarak Hijyen Kontrolünden geçmektedir. Ürünlerimiz Ozon ve UVC Sterilizasyon odalarımızda sterilize edildikten sonra el değmeden ambalajlanmaktadır.”

“KORKTUĞUNUZ ŞEYLERİN ÜZERİNE GİDİN”
Genç girişimcilere de tavsiyelerde bulunan Kılıç, öncelikle Mersin GİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İzol’un desteğiyle her zaman genç girişimcileri desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. Türkiye’nin gün geçtikçe gücüne güç kattığını belirten Kılıç, “Her zaman yeni girişimcilere ön ayak olmaya çalıştık. Genç iş adamlarımıza tavsiyem; asla azimlerini yitirmesinler. Gençlerimizin hem liman hem tarım hem de sanayi şehri olan Mersin’de hiçbir şeyden korkmamalarını ve cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum. Korktuğunuz şeylerin üzerine gidin” dedi.

 

“SÖZ KONUSU SAĞLIĞINIZ İSE UCUZ VE BASİT MASKELERDEN UZAK DURUN”
Vatandaşların maske alırken dikkat etmesi gereken hususlar hakkında konuşan Kılıç, “Halkımız maskeyi kullanırken özellikle maskenin teknik özelliklerine baksınlar. Kutu içerisinde ambalajsız hiçbir maske kullanmasınlar çünkü ambalajsız maskeler çeşitli bakteriler ve mikroplar üretebilir. Hele ki baskılı maskelerin kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz" dedi. Okulların açılmasından sonra solvent baskılı maskelerin çocuklara zarar verdiğini söyleyen Kılıç, "O yüzden baskılı maskelerden uzak durmaları gerek. En doğrusu steril ortamlarda üretilmiş ve paketlenmiş maskelerin tercih edilmesi. Söz konusu sağlığınız ise ucuz ve basit maskelerden uzak durun” diye konuştu.

 

“KORONA VİRÜS İLE MÜCADELEDE İYİ BİR SÜREÇ YÖNETİLDİ”

Türkiye’nin korona virüs ile mücadelesinde diğer ülkelere oranla daha başarılı olduğunu sözlerine ekleyen Kılıç, “Tüm dünya aslında bu korona virüs belasına yakalandı. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya bu konudaki çabaları ve emekleri göz ardı edilemez. Virüsün asla kimseye bulaşmasını istemeyiz ama Türkiye bu noktada hem şehir hastanelerimiz, tıp fakültesi hastanelerimiz, mevcut hastanelerimiz ve pandemi hastanelerimizle virüse karşı büyük bir mücadele verdik. Vaka sayıları son zamanlarda alınan kararlarla beraber düşmeye başladı. İyi bir süreç yönetildi” diye sözlerini bitirdi.

 

 


Etiket: maske, well, global, üretim, mersin, hijyen, sağlık, corona, mikrop, ambalaj


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA