EMEKLİ, EKMEK İLE MASKE ARASINDA SIKIŞTIRILDI!

Tarih: 14 Ekim 2020 Çarşamba 19:11

Korona virüsü salgınında gıda ve sağlık harcamalarına yönelik emeklilere destek verilmediğini söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, “Emekli, ekmek ile maske arasında sıkıştırıldı” dedi.

“SALGINDA GIDA VE SAĞLIK HARCAMALARINA YÖNELİK DESTEK VERİLMEDİ”
Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, emeklilerin sorunları hakkında açıklama yaptı. Emeklilerin sadaka istemediğini ifade eden Başkan Akbudak, “Emekli yıllarca çalıştı. Vergisini ödedi, sosyal güvenlik ve sağlık primlerini yatırdı. Zamanı gelince emekli oldu. Yaşlılık maaşı almaya başladı. Bu maaşları sadaka olarak değil geleceğe güvence olarak yatırdığı primlere esas olarak almaktadır. Toplum sağlığı meselesi olması gereken korona virüsü salgınında gıda ve sağlık harcamalarına yönelik destek verilmeyerek emekliler ekmek ile maske arasında sıkıştırıldı. Emekli mağdur. Yeni emekli olacaklar için maaş hesaplama yöntemi ile mağdur” dedi.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLMALIDIR”
Sağlık sistemindeki katkı payları yüzünden emeklinin mağdur olduğunu dile getiren Akbudak, “TÜİK enflasyon hesabı ile mağdur. Yılda 2 kez verilen ve çıktığından beri hiç artış görmeyen ikramiye rakamları ile mağdur” diyerek, emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı: “Emeklilere, en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Emekli zamları yüzdeli değil seyyanen olmalı eşitsizlik giderilmelidir. 2000 yılı sonrası emeklilerin beklediği intibak bir an önce çıkarılmalıdır. İkramiyelerin tutarı arttırılmalıdır. Sağlık hizmeti alırken yapılan kesinti ve katkı payları kaldırılmalıdır. Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve kamu denetiminde olmalıdır. Elektrik, su, doğalgaz ve ulaşım emekliler için indirimli olmalıdır.” (Haber Merkezi)


Etiket: emekli, maaş, mersin,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA