“2019 Sayıştay Raporları bu haliyle bile içler acısı”

Tarih: 9 Ekim 2020 Cuma 18:13

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır, “2019 Sayıştay raporlarının hafifletilerek TBMM’ye sunulduğunu artık tüm kamuoyu bilmektedir. Hemen hemen hangi bakanlığın, hangi kurumun raporuna baksanız karşınıza bir usulsüzlük, liyakatsizlik çıkıyor. Raporların sansürlenmiş hali bile içler acısı” dedi.

Spor-Toto Teşkilatı’ndaki Bilgi İşlem ve Bayilik Şube müdürlerinin vekâleten atandığını, atanan kişilerin lise mezunu olduğunu belirten Başarır, “ Kamu hukukunda atamaya ilişkin temel ilkelere baktığınızda,  şube müdürlüğü gibi unvanlara vekâleten de olsa atayacağınız kişiler asilde aranan şartları taşımalıdır. Hele hele Bilgi İşlem Müdürlüğü gibi teknik, hassas bir yere vekâleten lise mezunu atamak ülkedeki liyakatsizliği açıkça gözler önüne sermektedir. Binlerce üniversite mezunu gencimiz garsonluk yapıp simit satarken, şube müdürlüklerine bu tür atamaların yapılması akıllara ‘torpil atama’ yapıldığı iddialarını getirmektedir” dedi.

 

TÜRK TARİH KURUMU’NDA DAHİ İHALELER USULSÜZ YAPILIYOR

Türk Tarih Kurumu’ndaki usulsüz ihalelere de değinen CHP’li Başarır, “ Türk Tarih Kurumu’nda araştırma ve inceleme ile ilgisi olmayan yani basım ve yayım, sergi ve kitap tanıtımı, konferans gibi faaliyetler için hizmet alım ihalelerinin, Kamu İhale Kanunu’nun istisna maddesine (3/f) sokularak yapılması usulsüzdür. Bu tür hizmetlerin açık ihale usulü ile yapılması gerekmektedir. Bu durum şeffaflık ilkesine ters düşmekte ve rekabetçi ortam yok edilerek kamu zararına yol açmaktadır. Sayıştay Raporuna göre kurumdan, 22 milyon 983 bin TL, söz konusu bu tür usulsüz ihalelere harcanmış. Harcanan bu rakamın toplam kurum giderinin yarısı olması da oldukça vahim bir durumdur” sözlerini dile getirdi. (Haber Merkezi)


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA