Şifalı bitkilere rağbet arttı

Tarih: 6 Ekim 2020 Salı 17:36

Sık sık sıcaklık değişimlerinin yaşandığı bugünlerde soğuk algınlığı, nezle, grip ve alerjik hastalıklara karşı bitki çaylarının tüketimine vurgu yapan 46 yıllık Aktar Mahmut Karadayı, şu aralar en çok zencefil, zerdeçal, tarçın, ıhlamur, adaçayı gibi şifalı bitkilerin tercih edildiğini kaydetti.

Haber-Uğur Özgür

Mersin’in en işlek caddelerinden Silifke Caddesi üzerinde 46 yıldır aktarlık yapan Mahmut Karadayı, bitki çaylarının bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi hakkında gazetecilere konuştu. Mevsim geçişlerinde yaşanan ani ısı değişikliklerinin, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar getirebileceğine dikkat çeken Karadayı, “Ani hava değişimleri vücut ısısındaki mekanizmayı hazırlıksız bir şekilde yakaladığı için de bağışıklık sisteminin düşmesinden kaynaklı hastalıklar meydana gelmektedir. Kendimizi bu hastalıklara karşı nasıl korumalıyız? Tabii ki bol bol su tüketin. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alabilirsiniz. Bunun için doğal besinler ve takviyeler de alınabilir” dedi.

IHLAMUR ÖKSÜRÜĞE DE İYİ GELİR

Özellikle mevsim geçişi döneminde ısı farklılıklarına dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Karadayı, kapalı alanların sürekli havalandırıp temizlemesi gerektiğini kaydetti. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek bitki çaylarından da söz eden Karadayı, “Vücut direncini arttırmada en etkili bitki çaylarından birisi de ıhlamurdur. Ihlamur, vücuda verdiği enerji ve direncin yanı sıra öksürüğe de iyi gelen bir çaydır. Ihlamurun içine koyacağınız bal ve limonla birlikte kişiye bağışıklık kazandıracaktır” dedi.

ADAÇAYI BRONŞİT VE ASTIMA KARŞI KORUYUCUDUR

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan diğer bir çayın ise Adaçayı olduğunu belirten Karadayı, “Antiseptik olarak da bilenen adaçayı, özellikle iltihaplı hastalıklara iyi geliyor. Bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı da koruyucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca toksinleri vücuttan atmaya da yardımcı oluyor. Boğaz ağrısına da iyi gelen adaçayını kaynatmak yerine sıcak suyun içine atıp birkaç dakika demleyerek içilmesi daha yararlı” ifadelerini kullandı.

 

 

“TARÇIN SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN DE ETKİLİ BİR SİLAHTIR”

Bu dönemlerde özellikle Tarçın’ın soğuk algınlığına birebir olduğunu kaydeden Karadayı, “Bunun yanında sindirim sistemi için de etkili bir silahtır. Tarçını kendi başına da kaynatabileceğiniz gibi, demlediğiniz siyah çayın içine atıp içebilirsiniz.

 

ZENCEFİLİ TOZ HALİNDEYKEN KULLANILMAK ÖNEMLİ

Zencefil hakkında bilgiler veren Karadayı, “Kişiler soğuk algınlığında ilk olarak zencefile başvurular. Özellikle toz halindeyken balla karıştırıp yemek herkes tarafından bilinir. Soğuk algınlığın yanı sıra bakteri ve iltihap önleyici olarak bilenen zencefili suda 5 dakika kaynatıp da içebilirsiniz” diye söyledi.

 

KUŞBURNU VÜCUDUN İLTİHAP TUTMASINI ÖNLER

Boğaz ağrıları için de papatya çayını öneren Karadayı, özellikle kurutulmuş papatyalarda çiçeklerinin kullanılması gerektiğine dikkat çekti. C vitamini deposu olarak bilinen bir başka bitki çayının da kuşburnu olduğunu sözlerine ekleyen Karadayı, bu çayın özellikle nezle, öksürük gibi solunum yolu hastalıklarını önleyici etkisinden bahsetti. Kuşburnunun vücudun iltihap tutmasını önlediğini dile getiren Karadayı, “Ödem söktürücü ve sindirim sistemini çalıştırıcı etkisi de vücudun daha hafif ve aktif hissetmesine yardımcı olur” dedi.

 

 


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, mahmutkaradayı, aktar, mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA