Arabuluculuğun pandemi sürecine etkileri

Tarih: 15 Eylül 2020 Salı 16:51

Arabuluculuğun pandemi sürecine etkileri hakkında gazetemize konuşan Pusula Arabuluculuk Merkezi A.Ş.’nin Kurucu Ortaklarından Arb. Av. Nezihe Renkli Güler, “Arabuluculuk yolu ile pandemide özellikle yaşanan kira uyuşmazlıkları, bankacılık ve finans işlemlerinden doğan uyuşmazlıklar, taşımacılık, paket tur sözleşmeleri ve sair tüketici uyuşmazlıkları, inşaat sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve sigorta şirketleri ile ilgili uyuşmazlıklar da güçlü bir koruma ile çözülebilir” dedi.

Özel Haber-Gencay OLCAN

Korona Virüs (COVID-19) salgınının yayılma hızını azaltmak için alınan tedbirler kapsamında 13.03.2020-15.06.2020 tarihleri arası (dava açma, istinaf, temyiz, zamanaşımı, hak düşürücü süreler gibi) adli yasal sürelerin durdurulduğunu hatırlatan Pusula Arabuluculuk Merkezi A.Ş.’nin Kurucu Ortaklarından Arb. Av. Nezihe Renkli Güler, “Ancak gelinen noktada salgın devam ederken tüm adli ve idari süre ve işlemler kaldığı yerden devam etmektedir.  Yeni normalleşme sürecinde yargının iş yükü artarken; kısıtlı çalışma süreleri, sosyal mesafenin korunması amacıyla getirilen kısıtlamalar nedeni ile ifa edilecek işlerde gecikmeler yaşanacak, taraflar arasında çözülmeyi bekleyen konularda süre uzayacaktır. Bu durumda taraflar arasında hukuki ihtilaflar yaşanması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

“ARABULUCULUKTA ASLOLAN İRADİLİKTİR”

Pandemi sürecinde taraflar arasında doğmuş ihtilafların çözümü için arabuluculuk yolunun kısa, etkili ve korunaklı bir yol olduğunu sözlerine ekleyen Güler, “Bilindiği üzere arabuluculukta aslolan iradiliktir. Tarafların birlikte anlaşarak bir çözüm yolu bulmaları ve bu çözümün mahkeme kararı niteliğindeki belge ile (arabuluculuk tutanağı) koruma altına almaları en faydalı çözüm yoludur. Tarafların toplantının yapılmasını istemeleri halinde toplantıya fiili katılıma zorlamadan on-line toplantılar yapılabileceği gibi, fiili katılım olması durumunda ise sosyal mesafelere, maske kullanımına dikkat edilerek çalışmalara devam edilebilir. Toplantı tutanaklarına ıslak imza alınabileceği gibi evraklar e-imza ile imzalanabilir. Arabuluculuk Merkezlerimizde temizliğe daha da dikkat ederek (havalandırma, dezenfekte, kolonya ikramı, sosyal mesafelere uyum, maske kullanımı gibi tedbirleri elden bırakmadan) arabuluculuk işlemleri yürütülecektir. Her ne kadar online toplantılara devam edilebilirse de zorlamadan ama mümkün olduğunca da şahsen (asil veya vekilin) katılımını sağlayarak toplantıları yapmakta yarar vardır. Çünkü online toplantılarda taraflar göz göze gelmeden, mimiklerinin ne dediğini müşahede etmeden anlaşma oranları düşmektedir” ifadelerini kullandı.

“HER TÜRLÜ İŞÇİ-İŞVEREN UYUŞMAZLIKLARI ARABULUCULUK YOLUYLA ÇÖZÜMLENEBİLİR”

Arabuluculuğun pandemi sürecine etkileri hakkında da değerlendirmeler yapan Güler, “Her türlü işçi-işveren uyuşmazlıkları arabuluculuk yoluyla çözümlenebilir. Korona Virüs (COVID-19) Salgını ve alınan tedbirlerden olumsuz etkilenen uyuşmazlıkların tamam yargı süreci beklenilmeden ve zaman kaybetmeden arabuluculuk yoluyla tüm hijyen kurallarına da dikkat ederek (havalandırma, dezenfekte, kolonya ikramı, sosyal mesafelere uyum, maske kullanımı gibi tedbirleri elden bırakmadan) yeniden düzenlenebileceği gibi, istenir ise taraflarla online yada telekonferans yolu ile de toplantıya katılım sağlayabilirler. Ticari uyuşmazlıklarda ortaya çıkabilecek her türlü problemlere dair düzenleme, şartlarda değişiklik yapma hususlarında arabuluculuk yolu ile hızlı, ekonomik ve en önemlisi ticari ilişkilerinizi koruyacak bir çözüm yolu edinebilirsiniz. Salgın süresinde ödemelerinde sıkıntıya düşenler; banka ve finans kurumları ile yaşanan uyuşmazlıklarla Arabuluculuk yolu ile çözüme kavuşturulabilir. Salgın nedeni ile tüketicileri ile yaşanan tüm uyuşmazlıklar tarafların ilişkilerini koruyacak şekilde çözüme kavuşturulabilir” şeklinde konuştu.

“ARABULUCULUK YOLU TARAFLARIN VE TARAF VEKİLLERİNİN LEHİNE OLACAKTIR”
Türkiye’de arabuluculuk yolunun sadece İş Hukuku ve Ticaret Hukukundan kaynaklanan hukuki uyuşmazlıklarda kullanılacağı düşüncesinin hatalı olduğuna dikkat çeken Güler, “Arabuluculuk yolu ile pandemide özellikle yaşanan kira uyuşmazlıkları, bankacılık ve finans işlemlerinden doğan uyuşmazlıklar, taşımacılık, paket tur sözleşmeleri ve sair tüketici uyuşmazlıkları, inşaat sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve sigorta şirketleri ile ilgili uyuşmazlıklar da güçlü bir koruma ile çözülebilir. Özellikle Korona Virüs (COVID-19) salgını kapsamında alınan önlemler ile birlikte yukarıda saydığımız konularda fazla sayıda hukuki uyuşmazlık söz konusudur. Bu noktada; yasal sürelerin işlemeye başlamasıyla yargının iş yükü hayli artmış olup hak kayıplarının önüne geçmek; uyuşmazlıkların kısa zamanda, çok daha az maliyetle, her iki tarafın da menfaatini koruyacak şekilde çözüme kavuşturulması amacıyla arabuluculuk yolu tarafların ve taraf vekillerinin lehine olacaktır” diye sözlerini bitirdi.                                              


Etiket: arabuluculuk, pusula, pandemi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA