Tarsus’un eşsiz lezzeti “Kaynar”

Tarih: 11 Mayıs 2020 Pazartesi 17:05

Tarihi ile Türkiye’nin gözde kentlerinden biri olan Tarsus’ta üretilen yöresel ‘Kaynar’ lezzetini tüm dünyaya duyurma gayreti gösteren Tarsusi Serpil Kafe Kurucusu Serpil Demir, Kaynar’ın hem bağışıklık sisteminin güçlendirdiğini hem de virüslere karşı koruyucu özellik taşıdığını ifade etti.

Haber-Sevcan AKGÜL

Tarsus’un eşsiz lezzeti ‘Kaynar’ hakkında gazetecilere konuşan Tarsusi Serpil Kafe Kurucusu Serpil Demir, Kaynar’ın içindeki ürünleri ve özelliklerini anlattı. Kaynar’ın yöresel bir içecek olduğunu ifade eden Demir, “İçerisinde 7 çeşit baharat olan, zencefil, zerdeçal, yenibahar, tarçın, karanfil, havlıcandan meydana gelen bir içecek. Neden kaynar yaparız; Kaynar Tarsus’ta bir doğum içeceğidir. Anneyi ve bebeği dışardan gelen virüslere karşı koruyucu özellik taşıyor. Grip aşısıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Akşam 1 bardak içip uyursanız, sabah yorgun uyanmazsınız. Kaynar aynı zamanda organik bir içecektir. Hem ekonomik, sağlıklı olması nedeni ile, Tarsus’un bu eşsiz lezzetini yaşatmaya karar verdim” dedi.

“ARTIK ÇEVRE İLLERDE DE SERPİL KAFE’NİN ŞUBELERİ AÇILACAK”

Kaynar’ın markalaşması için çalışmalarının olduğunu belirten Demir, “Ben kaynarı tanıtmak adına çok çaba gösteriyorum. Yöresel bir damak tadının unutulmaması için kafeye çıkarttım ve bunu markalaştırdım. Kaynar satışı şu anda başka bir yerde yok. Doğal olarak bütün protokol buraya geliyor. Kaynar’ın tanıtımı için birçok fuara katıldım. İstanbul’da Feshane Fuarı’na gittim. Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’ne gittim. Antalya’da Expo Fuarı’na gittim. Şimdiki hedefim; Kaynarı Berlin’de bir gıda fuarında tanıtmak. Ben bunun için patente müracaat ettim fakat patentini vermediler. Çünkü coğrafi şartlara giriyor, herkes biliyor ve evde de yapılıyor diye… Hal böyle olunca bunu benim alamadığım için belediyenin ve ya Ticaret ve Sanayi Odası’nın alması gerekiyor. Yıllardır müracaat edilsin diye çaba sarf ediyorum. Bunun patenti olmadığı için kaynarı yurt dışına çıkartamıyoruz. Buraya gelen gıda mühendisleri kaynarı ambalajlayarak satışını gerçekleştirmek için bir öneri sundular fakat ben bunu istemedim. Daha sonrasında Serpil Kafe’nin marka patenti aldım. Şu anda Franchise verebiliyorum. Artık çevre illerde de Serpil Kafe’nin şubeleri açılacak. Bu şekilde kaynar lezzetini daha geniş kitleye yayacağım” ifadelerini kullandı.

“HEDEFLERİNİZDEN VAZGEÇMEMENİZ GEREKİYOR”

Girişimci iş kadınlarına yönelik de değerlendirmelerde bulunan Demir, “İş hayatı zorlu bir süreçtir ve kesinlikle bıkkınlığı kabul etmez. Yaptıkları iş ne olursa olsun her zaman o işin en iyisini yapmaya gayret göstermeleri gerekiyor. Ben 12 yıldır esnafım, 43 yıldır da iş hayatının içerisindeyim ve çok savaş verdim. Yılmadan, bıkmadan çalıştım ve üretmek için çabaladım. Eğer bir şeyde başarılı olmak istiyorsanız hedeflerinizden vazgeçmemeniz gerekiyor. Ben ilk kaynar yaptığımda kimse beğenmedi, tatmak istemediler, kabul görmedi ama bırakmadım peşini. Şuanda geldiğim noktada Abdullah Gül’den tutun, Zafer Çağlayan, ülkemizin üst düzey bürokratları ağırlar hale geldim. Her şeyin başı sabırdır. Sabırlı olurlarsa, hayallerine sıkı tutunurlarsa başarı kaçınılmaz olacaktır” şeklinde konuştu.

SERPİL DEMİR KİMDİR?

Banka Müdürü olarak emekli oldum. 10 yıl kadar da Menkul Kıymetler Borsası’nda çalıştım. 30 yıllık bankacılıktan sonra turizm sektörüne soyunmak istedim. Tarsus’ta Kırk Kaşık Bedesteni’de bulunan 9 metrekarelik dükkanımda çay kahve ile başladım, daha sonra içmekten büyük bir keyif aldığım Tarsus’a ait kaynar diye bilinen şerbeti yapmaya başladım. Sürekli kaynar durumda kalması gerektiği için evlerde pek yapılmadığını fark ettim ve Tarsusumuzun bu lezzetinin unutulmaya yüz tutmasına gönlüm razı olmadı ve üretimine başladım.

 


Etiket: tarsus, kaynar, yöresellezzet, Tarsusiserpilkafekurucususerpildemir


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA