Başarır: “İstanbul Sözleşmesi için mücadele edeceğiz”

Tarih: 21 Mart 2021 Pazar 14:38

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte gece yarısı kararnamesi ile hukuksuz bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Kara bir gece yaşandığını ve bir gece yarısı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuz biçimde ortadan kaldırıldığını belirten CHP’li Başarır, “Özellikle yargıda, hukukta reform sözleri kullanılmaya başlandıktan sonra son bir haftada bir milletvekilinin milletvekilliği düşürüldü. Milyonların oy verdiği bir partiye kapatma davası açıldı. Bir gece yarısı hukuksuzca, Anayasaya, uluslararası hukuk normlarına uyulmadan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçildi. Ve yine Merkez Bankası’nın başkanı gece yarısı değiştirildi. Devlet tek adamla yönetiliyorsa, hukuk tek kişiye teslim edilmişse kadına yönelik şiddetle, kadın cinayetleriyle nasıl mücadele edeceğiz?” dedi.

“AÇIKÇA TBMM’YE YETKİ GASPI YAPILMIŞTIR”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni onurla, gururla ilk imzalayan ülke olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Ne değişti? Neden vazgeçildi? Biri çıkıp bunu açıklamalı. Bir uyarı mı geldi? Bu ülkedeki kadınların bunu bilmeye hakkı yok mu? Ben bir baba olarak, bir eş olarak merak ediyorum. Neden gece yarısı yapıldı? Neden TBMM’de konuşulmadı, tartışılmadı? Bu anlaşma TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı. Açıkça TBMM’ye yetki gaspı yapılmıştır. Meclis Başkanı nerede? Neden kadın derneklerinde tartışılmadı? Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ama biz sonuna kadar İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatmak için mücadele edeceğiz” sözlerine yer verdi. (Haber Merkezi)


Etiket: mersinhaber, alimahirbaşarır, istanbulsözleşmesi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA